Tehdy přece byl pracovní povinnost – doba zaměstnání mi přesto chybí

Otázka:

při výpočtu starobního důchodu jsem byl zkrácen asi o 3 odpracované roky.důvod:zánik firmy a vyplavený archiv.jde s tím ještě neco dělat?tehdy byla přece pracovní povinnost.díky za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Tehdy přece byl pracovní povinnost – doba zaměstnání mi přesto chybí

To, že za minulého režimu byla povinnost pracovat samo o sobě dobu zaměstnání nijak neprokazuje. I za socialismu byly např. ženy v domácnosti, mohl jste být v zahraničí, mohl jste být ve vazbě, mohl jste se práci vyhýbat (toto se to dělo i tehdy). S argumentem, že dříve byla pracovní povinnost tedy nemůžete uspět.

Jakým způsobem v těchto případech postupovat, jsem v minulosti popisoval zde. Řešením vaší situace by mohlo být svědecké prohlášení dvou spolupracovníků. Důchod je možné doplatit až pět let zpětně.

Otázka doplněna:

Při žádosti o starobní důchod jsem předložil listy z občanského průkazu s razítkem zaměstnavatele které mi dali při výměně občanky za novou.Pracovnice čssz mi řekla,že musím donést potvrzení od bývalého zaměstnavatele,nebo jak radíte, svědectví dvou bývalých spolupracovníků.Jedna firma zanikla,(meliorační družstvo v Horce na moravě)a druhá firma (silnice olomouc)řekli,že jim povodeň zaplavila archiv.Zkoušel jsem někoho najít,ale buťto se odstěhovali bůhví kam,nebo byli po smrti.Tehdy jsem byl kluk 15-18 let a většinou ti chlapi byli starší než já.Myslel jsem ,že se něco za ty roky změnilo,že by třeba stačilo čestné prohlášení,nebo něco na ten způsob.???

Odpověď doplněna:

Myslíte, že by mohlo stačit čestné prohlášení samotného člověka, kdy by si mohl každý vymyslet, co by uznal za vhodné? Ne, to určitě možné není a předpokládám, že ani nikdy možné nebude.

Starý občanský průkaz s razítky zaměstnavatele běžně na doložení chybějící doby zaměstnání stačil. Doporučuji se znovu obrátit na vaší OSSZ, příp. trvat na odeslání tohoto podkladu na ČSSZ k posouzení.