Synovi byl přiznán zpětně invalidní důchod. Dostane ho vyplacený 5 let zpětně?

Otázka:

Dobry den,synovi (21 let) byl mu priznan zpetne invalidni duchod (5 let),chtel bych se zeptat,to znamena ze dostane vyplacen zpetne duchod za kazdy mesic(čili 60 mesicu) ? a jak to vlastne MSSZ vyplácí? dekuji za odpoved

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Synovi byl přiznán zpětně invalidní důchod. Dostane ho vyplacený 5 let zpětně?

Obecně skutečně platí, že důchod je možné doplatit až pět let zpětně – § 55 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Aby byl však invalidní důchod přiznán, musí být splněna i podmínka získání potřebné doby pojištění a ta se u invalidního důchodu v první řadě zjišťuje před vznikem invalidity. Pokud váš syn získal před dnem vzniku invalidity (naleznete na posudku o invaliditě) alespoň jeden den pojištění (tj. např. i studium střední školy nebo učení), bude mu invalidní důchod přiznán ode dne vzniku invalidity a i zpětně doplacen (až výše uvedených pět let od podání žádosti). Jestliže váš syn žádnou dobu pojištění před vznikem invalidity nezískal, bude se sledovat i doba pojištění po tomto datu a invalidní důchod bude přiznán od splnění zákonných podmínek.

Jiná situace by byla v případě tzv. invalidního důchodu z mládí (na posudku o invaliditě by bylo uvedeno, že jde o invalidní důchod podle § 42 odst. 1…), ten se přiznává od 18 let. Jak vidíte, situace není ani zdaleka tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát.

Pro upřesnění dodávám, že invalidní důchod (ani žádný jiný) nevyplácí MSSZ (tedy Městská správa sociálního zabezpečení Brno), ale ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení) Praha a to pro celou republiku. Důchody jsou vypláceny dopředu v pravidelných měsíčních splátkách.