Synovi byl přiznán invalidní důchod III. stupně a mě odebrali vdovský důchod

Otázka:

Dobrý den,
ocitla jsem se v nenadálé situaci. Mám postiženého syna, o kterého pečuji, pobírám na něj příspěvek na péči ve II. stupni. V lednu mu bylo 18 let. Jako vdova (otec zemřel v roce 2016), jsme probírali sirotčí a vdovský důchod. Syn letos ukončil školní docházku. Nyní 20.7. 2022 nám přišlo rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu 3. stupně zpětně od ledna, kdy měl syn 18 let.Týden na to mi přišel dopis o rozhodnutí odejmutí vdovského i sirotčí důchodu, a že mám vrátit vdovský i sirotčí důchod, který jsme pobírali od ledna, s tím, že jsem ho vědomě pobírala neprávem. Vznikl tam samozřejmě přeplatek, ale i tak musím zaplatit zpět skoro 40.000,-. Ale samozřejmě tolik peněz nemám. Když jsem byla a několikrát na důchodovém, bylo mi řečeno, že na vdovský důchod mám nárok i nadále, protože se o něj neustále starám. A dokonce, hned po převzetí rozhodnutí o invalidním důchodu, jsem okamžitě volala do Prahy, abych řešila sirotčí, abych se právě nedostala do této situace. Bylo mi řečeno, že sirotčí mu má zůstat i nadále, ale že se pokrátí. Tak nevím, jak dále postupovat.
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Synovi byl přiznán invalidní důchod III. stupně a mě odebrali vdovský důchod

Na OSSZ vás informovali správně. Na vdovský důchod budete mít v souladu s ustanovením § 50 odst. 2 písm. b) zákona č. 155/1995 Sb. nárok i nadále. Tuto skutečnost je ale třeba ČSSZ doložit potvrzení z úřadu práce, že příspěvek na péči pobíráte a vašim prohlášením, že o syna pečujete. Na sirotčí důchod váš syn už nárok mít nebude – § 20 odst. 7 zákona č. 155/1995 Sb.

Doporučuji proti rozhodnutí ČSSZ podat námitku s tím, že o syna pečujete a máte na vdovský důchod nárok. Následně vyčkejte na nově spočítaný přeplatek.