Strhnout si peníze z důchodu nebo důchod mi bude vyplácen od ukončení podpůrčí doby?

Otázka:

Dobrý den,

nedávno jsme spolu komunikovali ohledně invalidního důchodu.
Dnes mi došel posudek o invaliditě a uznali mi invaliditu třetího stupně od 18.12.2017. Podpůrčí doba mi skončila 02.01.2018 a jsem stále na nemocenské.
Můj dotaz: Teď bych asi měla zajít k obvodnímu lékaři a nechat si ukončit nemocenskou. Musím jet na OSSZ nebo mám čekat na výměr důchodu z Prahy.

Co se týče zaměstnání, když mi obvoďák ukončí nemocenskou musím podat výpověď na základě posudku o invaliditě ( musím ho zaměstnavateli ukázat) nebo můžu pracovat na částečný úvazek?

A ještě jeden dotaz invalidita mi byla uznána od 18.12.2017 a já jsme ještě do konce měsíce prosince 2017 brala nemocenskou. Strhnout si ty peníze z důchodu nebo důchod mi bude vyplácen od ukončení podpůrčí doby?

Děkuji moc za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Strhnout si peníze z důchodu nebo důchod mi bude vyplácen od ukončení podpůrčí doby?

Pokud už vám skončila podpůrčí doba, můžete si nechat neschopenku ukončit. Na rozhodnutí ČSSZ budete čekat okolo dvou měsíců – není důvod tak dlouho čekat na ukončení neschopenky, když vám už skončila podpůrčí doba.

Výdělečná činnost invalidních důchodců není zákonem omezena – více informací naleznete zde. Záleží na tom, jak se se zaměstnavatelem domluvíte.

Výplata důchodu bude přiznána po skončení nemocenské.