Průměrný starobní důchody v Řecku

Otázka:

Dobrý den, stále v televizi a rozhlase slyšíme, jak jsou na to důchodci v Řecku špatně a jak jim vůbec nezbývá na jídlo. Přitom jsem slyšel (opět v televizi), že v průměru jsou starobní důchody v Řecku okolo jednoho tisíce Euro. Je to vůbec možné? Jaké jsou průměrný starobní důchody v Řecku? Já jsem pracoval přes 40 let a můj důchod je v přepočtu na Eura zhruba poloviční. Přijde mi jako nehorázná drzost tvrdit, jak jsou na tom důchodci v Řecku špatně, když pobírají tak královské důchody. Zajímalo by mě, zda je to skutečně pravda? Děkuji.

Odpověď:

Starobní důchody v Řecku

O tuto problematiku se sice zajímám, ale musím vycházet pouze z veřejně dostupných zdrojů. Podle posledních údajů Eurostatu, činí průměrný řecký důchod 882 Euro, což v přepočtu na koruny odpovídá zhruba částce 23.500 Kč (při kurzu 27 Kč za jedno Euro). Ještě před několika lety to bylo výrazně více, nalezl jsem údaj i o 1.600 Eurech. Z toho je patrné, že v posledních letech skutečně došlo v Řecku k významnému snížení důchodů.

Pro srovnání – průměrný důchod v Česku je zhruba 10.800 Kč. Porovnávat nominální výši důchodů však není možné – v každé zemi jsou jiné životní náklady důchodců. Dále průměr je velmi nevypovídající veličina (zřejmě nemusím připomínat příběh se snědeným pečeným kuřetem).