Stanovování přepočítacího koeficientu a všeobecného vyměřovacího základu

Otázka:

Dobrý den, kde seženu podrobný výpočet VVZ za rok 2015 z posledního nařízení vlády ze září 2016 – tedy kde je ta informace o hodnotě 27 156 Kč – je to snad přímo v nějaké statistické ročence ČSÚ za rok 2015 ?
.
A přepočítací koeficient 1,0396 za rok 2015 si zkontroluji přesně jak ? Kde seženu všechny vstupní údaje pro jeho výši a zkontroloval si, abych se v tom vyznal, výpočet dle čitatele a jmenovatele ? Za rok 2015 jsou tyto hodnoty určitě veřejně dostupné, ale já nevím kde. Všude je jenom závěrečné číslo a nikde jsem nenašel vzorec s podrobným výpočtem z veřejně dostupných údajů za rok 2015. Vláda jen vyhlásila 1,0396 a šmytec ….. https://www.sbirka.cz/POSL4TYD/NOVE/16-325.htm
.
Rád bych si podle toho udělal nějakou predikci pro další období, které vládá vyhlásí zase v poslední dekádě září. Teď se mzdy všude dramaticky zvedají, takže pro toho, kdo odejde do předčasného důchodu na v roce 2019 (můj plán) , se bude ještě počítat důležitý přepočítací koeficient za 2017 a ten by měl být relativně vysoký, což je výhoda při procentním přepočtu velkých výdělků z dávné minulosti ( za 2018 a 2019 se koeficient nepočítá, resp. je 1,0000 takže je to jedno ).
Určitě jsou predikce, jaký průměrný výdělek bude cca v polovině roku 2017, některé úvahy střílí dokonce i částky blíží se 30 000 za rok 2017 ………nicméně kalkulačka pro VVZ ho potřebuje dokonce ještě o jeden rok zpátky rok 2016 (mě ale zajímá ten přesný výpočet za 2015), kde to oproti 2015 ještě dost stagnovalo – až 2017 by měl být skokový nárůst Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Stanovování přepočítacího koeficientu a všeobecného vyměřovacího základu

Jakým způsobem se stanovuje všeobecný vyměřovací základ a přepočítací koeficient je uvedeno v § 17 zákona o důchodovém pojištění:

(1) Koeficient nárůstu všeobecného vyměřovacího základu se stanoví jako podíl všeobecného vyměřovacího základu za kalendářní rok, který o dva roky předchází roku přiznání důchodu, vynásobeného přepočítacím koeficientem (odstavec 4), a všeobecného vyměřovacího základu za kalendářní rok, za který se vypočítává roční vyměřovací základ; tento koeficient se stanoví s přesností na čtyři platná desetinná místa. Koeficient nárůstu všeobecného vyměřovacího základu činí vždy nejméně hodnotu 1.

(2) Výši všeobecného vyměřovacího základu za kalendářní rok stanoví prováděcí právní předpis do 30. září následujícího kalendářního roku, a to ve výši průměrné měsíční mzdy zjištěné Českým statistickým úřadem za kalendářní rok; výše všeobecného vyměřovacího základu za kalendářní rok se zjišťuje tak, aby byl zachován srovnatelný způsob zjišťování průměrné mzdy v předchozím období, a nesmí být přitom nižší než výše všeobecného vyměřovacího základu za bezprostředně předcházející kalendářní rok.

(3) Pro stanovení ročního vyměřovacího základu za kalendářní rok, který o jeden rok předchází roku přiznání důchodu, a za rok přiznání důchodu činí koeficient nárůstu všeobecného vyměřovacího základu vždy hodnotu 1.

(4) Přepočítací koeficient se stanoví jako podíl průměrné měsíční mzdy zjištěné Českým statistickým úřadem za první pololetí kalendářního roku, který o jeden rok předchází roku přiznání důchodu, a průměrné měsíční mzdy zjištěné Českým statistickým úřadem za první pololetí kalendářního roku, který o dva roky předchází roku přiznání důchodu; průměrná měsíční mzda se zjišťuje tak, aby byl zachován srovnatelný způsob zjišťování průměrné měsíční mzdy v předchozím období. Výši přepočítacího koeficientu pro úpravu všeobecného vyměřovacího základu za kalendářní rok, který o dva roky předchází roku přiznání důchodu, stanoví prováděcí právní předpis do 30. září kalendářního roku, ve kterém stanoví tento všeobecný vyměřovací základ. Přepočítací koeficient činí vždy nejméně hodnotu 1; tento koeficient se stanoví s přesností na čtyři platná desetinná místa.

S žádostí na uvedení konkrétních dat je třeba se obrátit přímo na ČSÚ. Na webu ČSÚ jsem nikde tyto údaje nenašel.

Údaje z orientačního výpočtu důchodu do budoucna na kalkulačce MPSV musíte brát z rezervou mimo jiné právě proto, že při stanovování přepočítacího koeficientu se přihlíží k rozdílům mezd v prvním pololetí a kalkulačka pro vás chce růst mezd za celý rok, ze kterého si odvodí růst mezd mezi prvními polovinami roku.