Stačí pro zjištění počtu let pojištění vydělit počet dní 365?

Otázka:

Dobrý den,
požádal jsem o Informativní osobní list důchodového pojištění. Domnívám se, že když sečtu všechny uvedené dny a podělím je 365 dostanu počet let pojištění, např. 13000 : 365 = 35,62 tj. 35 let. Je tomu tak?
Děkuji.

Odpověď:

Stačí pro zjištění počtu let pojištění vydělit počet dní 365?

Takhle jednoduché to není. Předpokládám, že tuto dobu počítáte kvůli vzniku nároku na starobní důchod. Některé doby se totiž i pro vznik nároku důchod hodnotí pouze v rozsahu 80 %. Není proto možné pouze jednoduše vydělit počet dní uvedený na informativním osobním listě důchodového pojištění 365 dny.

Na 80 % se pro vznik nároku na důchod hodnotí např. evidence na úřadu práce po roce 2009 nebo pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně po roce 2009.

Otázka doplněna:

Asi jsem se nevyjádřil dobře.
Na informativním listu mám napsáno doba od 1.9.1970 a pracuji a jsem pojištěn doposud. Jsem narozena 12.6.1955, do důchodu mám se dvěma dětmi odejít 12.6.2015. S dětmi jsem po mateřské byla ještě asi rok doma, bez pojištění. Šlo mi o to co mám dosadit do kalkulačky pro výpočet výše důchodu do kolonky – Doba pojištění (počet let pojištění do vzniku nároku na důchod se sazbou 1,5% )
Děkuji za manželku

Odpověď doplněna:

ČSSZ nesleduje, jak dlouho byla vaše manželka na mateřské dovolené, ale ode dne narození dítěte se hodnotí 4 roky jako pojištěné. Pro výpočet důchodu se i studium střední školy po 18 roce hodnotí hodnotí na 80 %.

Pokud tedy vaše žena nestudovala nad 18 let, do zaměstnání nastoupila před čtvrtými narozeninami mladšího dítěte a nikdy nebyla v evidenci úřadu práce (hodnotí se také na 80 %), získá k datu dosažení důchodového věku 44 let pojištění.

Pokud mi napíšete přesné doby pojištění z informativního osobního listu důchodového pojištění a data narozen dětí, dobu pojištění vám mohu spočítat.