Špatně vyhotovení evidenční list při mateřské

Otázka:

Dobrý den,
měla bych k Vám několik dotazů. Moc děkuji za Vaše zodpovězení. 1) Paní účetní mi v evidenčním listu zaměnila vykřížkované měsíce (porodila jsem v červnu, od půlky května jsem byla na mateřské až do začátku prosince.) V evidenčním listu mám vykřížkovaný červenec, srpen, září, říjen, prosinec. Paní účetní mi místo listopadu (který nechala prázdný- ale měl by být zaškrtlý, jelikož jsem byla na mateřské) vykřížkovala prosinec (ten by měl být prázdný – v prosinci jsem už čerpala řádnou dovolenou od zaměstnavatele). V systému to již prý nelze opravit. Plyne z toho něco pro mě? Nebo to opravdu nevadí.
2) Na informativním osobním listu důchodového pojištění, který jsem si nechala zaslat, je v důsledku toho (viz výše) v době pojištění uveden měsíc listopad (to jsem ale byla na mateřské), ale měl by tam být ten prosinec(to jsem čerpala řádnou dovolenou).Toto pro mě snad nevadí, snad nemusím žádt opravu, když to prý opravit v systému nelze?
3) V dobách neevidovaných na informativním listu mám 123 dní (od července do října), mělo by být ale 154 dní (měl by tam být i ten listopad, kdy jsem stále byla ještě na mateřské). Toto snad nevadí, to při žádosti o důchod doložím rodným listem dítěte, v tuto dobu jsem se o něj starala.
4) Částka u vyměřovacího základu je v informativním listu uvedena za období leden – červen 2018, já ale částku dostala v prosinci 2018 (v době čerpání řádné dovolené) – toto nevadí?
5) U neevidovaných dob mám na infromtaviním listu uvedenou dobu od začátku 2. ročníku studia na gymnáziu, nikde v listu nemám napsanou dobu 1. ročníku studia na gymnáziu – toto snad také nevadí, dobu studia 1. ročníku pak doložím při žádosti o důchod?
Jde mi o to, zda musím u těchto bodů žádat opravu, nebo to mám nechat být a konkrétní věci doložím až při žádosti o důchod.
Moc děkuji za Vaše odpovědi

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Špatně vyhotovení evidenční list při mateřské

Opravit chybně vyhotovený evidenční list důchodového pojištění (ELDP) samozřejmě možné je a jedná se o běžnou činnost. Tato informace je ze strany vaší účetní buď výmluvou nebo smutnou neznalostí. Opravné ELDP se vyhotovují zcela běžně a při kontrole ze strany OSSZ se na takovouto chybu v ELDP pravděpodobně přijde (záleží na velikosti organizace, protože u velkých se nezkontrolují všechny ELDP) a stejně bude muset být opravný ELDP vyhotoven.

Při výpočtu důchodu se hodnotí péče o dítě do čtyř let věku. Z vašeho pohledu se nejedná o problém a žádná doba vám chybět nebude. To ale neznamená, že by se ELDP neměl opravit.

Vyměřovací základ se vztahuje k danému kalendářnímu roku a z ELDP není možné určit, kdy v daném roce byl získán (trvalo-li zaměstnání celý rok). Tomu odpovídá i informace o vyměřovacím základu na informativním osobním listě důchodového pojištění. Toto je v pořádku.

Studium lze doložit až při sepisování žádosti o důchod vysvědčením z I. ročníku, příp. maturitním vysvědčením.