Sirotčí důchod po přerušení studia z důvodu péče o syna

Otázka:

Dobrý den, kvůli zdravitnímu stavu syna ( 1 rok ) jsem nucena dočasně přerušit studium. Pobíram sirotčí důchod a rodičovský příspěvek. Jak mám nyní postupovat aby za mně bylo placeno SP a ZP a nadále my zůstal sirotčí důchod s rodičovským příspěvkem ? Je možné se v této situaci nahlásit na pracovní úřad ? Děkuji za radu

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Sirotčí důchod po přerušení studia z důvodu péče o syna

Pokud nebudete nezaopatřeným dítětem, tj. zjednodušeně řečeno, pokud nebudete studovat, nárok na sirotčí důchod mít nebudete. Ukončení nebo přerušení studia máte povinnost do 8 dnů nahlásit ČSSZ.

Péče o dítě do čtyř let věku je tzv. náhradní dobou pojištění – jste tedy “sociálně pojištěná”. Zdravotně pojištěná jste také, ale informujte se u vaší zdravotní pojišťovny, zda jste u ní vedena jako státní pojištěnec z důvodu péče o dítě.

Pokud hledáte zaměstnání, určitě se do evidence uchazečů o zaměstnání úřadu práce přihlásit můžete. V opačném případě to nemá smysl.

Rodičovský příspěvek není dávka, kterou bych se zabýval v důchodové poradně. Informujte se u úřadu práce, který tuto dávku vyplácí.