Mateřská, dohoda o pracovní činnost a sirotčí důchod

Otázka:

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda budu mít nadále pobírat sirotčí důchod za těchto podmínek:

-nyní jsem dostudovala Vyšší odbornou školu, denní studium, dále bych nastoupila od září na Vysokou školu – kombinované studium, je mi 22 let
-pracuji na DPČ – hrubý plat 7.500 Kč, ale od srpna tohoto roku nastupuji na mateřskou (budu tedy pobírat 70 % z hrubé mzdy)

Ráda bych tedy věděla, zda při kombinované formě studia a mateřské dovolené, při které budu pobírat peněžitý příspěvek v mateřství budu mít stále nárok i na sirotčí důchod? Volala jsem i přímo na CALL CENTRUM ČSSZ, ale ani tam mi nedokázali poradit. Děkuji moc.

Odpověď:

Mateřská, dohoda o pracovní činnost a sirotčí důchod

Odpověď na vaši otázku má dvě roviny:

1. Pobírání mateřské (ani rodičovské) nemá vliv na výplatu sirotčího důchodu – můžete tedy pobírat peněžitou pomoc v mateřství (později rodičovský příspěvek) a současně sirotčí důchod, pokud i nadále budete nezaopatřeným dítětem (budete studovat).

2. V případě kombinovaného studia jste nezaopatřeným dítětem pouze v případě, pokud nevykonáváte výdělečnou činnost, ze které se platí sociální pojištění. Toto ale v případě dohody o pracovní činnost za 7.500 Kč měsíčně neplatí.

Abyste tedy měla i nadále nárok na sirotčí důchod, nesmíte v případě kombinovaného studia vykonávat vámi uváděnou dohodu o pracovní činnosti (což předpokládám, že nebudete).