Sirotčí důchod a skončení vysoké školy v srpnu

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Můj syn 29.8. tohoto roku dodělal obhajobu diplomové práce, ještě ho čeká v září promoce (nevíme ještě kdy). Zatím pobírá sirotčí důchod (je mu 25 let) a zajímalo by mě dokdy bude tento důchod pobírat. Mně jako jeho mamince přestal vdovský důchod chodit v srpnu a jemu ještě dnes přišel důchod na říjen (pokud se vyplácí dopředu). Začátkem září si začal vyřizovat živnostenský list, bude pracovat pod firmou, ale ještě nepracuje. Moc Vás prosím o upřesnění a radu,zda nebude muset důchod vracet . Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Sirotčí důchod a skončení vysoké školy v srpnu

Nezaopatřeným dítěte je váš syn v měsíci, ve kterém ukončil studium na vysoké škole (srpen) a v následujícím měsíci (září), pokud po celý měsíc září nebude vykonávat činnost zakládající účast na sociálním pojištění, ani pobírat podporu – § 23 odst. 2 písm. b) zákona č. 155/1995 Sb.

Pokud má váš syn splatnost důchodu 10. dne v měsíci, nejedná se o splátku důchodu “na říjen”, ale na období od 10. září do 9. října. Tento důchod vašemu synovi náleží (stejně jako vám vdovský náleží zářiová splátka vdovského důchodu), za výše popsaných podmínek. Jestliže vám byl vdovský důchod odebrán od září, požádejte si na místně příslušné OSSZ ještě o tuto splátku.

Datum promoce není rozhodující.

Otázka doplněna:

Upřesňující otázka –  Syn si 4. září tohoto roku zařídil živnostenský list a zároveň za tuto dobu dostane odpovídající plat a ke konci měsíce zaplatí soc. i zdravotní pojištění, tím pádem musí vrátit zpět poslední sirotčí důchod, jestli tomu správně rozumím, ale nevím jestli celou částku a kam odeslat. A ještě jedna otázka prosím – mně matce přišel poslední vdovský důchod 14.7. do 13.8. a do 13.9 mi v srpnu už nepřišel žádný. Chtěla jsem se zeptat, zda mám na něj nárok a kde o něj zažádat, zda v místě bydliště nebo v Praze.     Děkuji mnohokrát za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Jak jsem psal výše, aby sirotčí důchod nenáležel, musela by být výdělečná činnost vykonávána po celý měsíc. Pokud započala až v 4. září, sirotčí důchod náleží.

Opět, jak jsem psala výše – vdovský důchod vám také náleží až do září a požádejte si o něj na místně příslušné OSSZ.