Řešení místo předdůchodu

Otázka:

Dobrý den. Jsem narozená 6.7.1961 (2 děti) a do předdůchodu můžu odejít v 59 letech a 4 měsích. Peníze nejsou problém, mám naspořeno dostatek finančních prostředků. Teď nastává problém, že potom co jsem četla, tak to zase pro mě není tak výhodné. Mohli byste mi prosím poradit, jaké řešení byste zvolili v mém případě, když bych už chtěla odejít do „důchodu“? Děkuji Vám za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Řešení místo předdůchodu

Ano, příznivcem předdůchodu nejsem. V tomto případě bych volil kombinaci evidence na úřadu práce a následně přiznání předčasného důchodu.

Když se přihlásíte do evidence úřadu práce, budete zdravotně pojištěná (jako v předdůchodu), půjde o vyloučenou dobu (jako u předdůchodu), tato doba se vám bude hodnotit jako náhradní doba pojištění (předdůchod se nijak nehodnotí – pro výpočet důchodu získáte méně doby pojištění), po 11 měsíců budete pobírat podporu (v předdůchodu od státu nic nedostanete). Po konci podpory můžete v evidenci úřadu práce zůstat a udělat si vlastní „předdůchod“, tj. sama podle svého uvážení žít z naspořených finančních prostředků (mimo podpory všechny ostatní benefity zůstanou) a následně zvážit předčasný důchod (čekáním ale přicházíte o peníze, které by vám mohly být vyplaceny na předčasném důchodu).

Samozřejmě nic není černobílé a úřad práce bude chtít, abyste vyvíjela snahu o získání zaměstnání.