Předdůchod – mám potřebnou částku, ale nespořil jsem ve 3. pilíři

Otázka:

Dobrý den, příští měsíc mi bude 59 let, již rok jsem evidován na Úřadu práce a situace je bohužel beznadějná. Rád bych tedy využil možnosti předdůchodu, ale nespořil jsem si ve třetím důchodovém pilíři. Potřebnou částku však k dispozici mám, je možné ji do třetího pilíře jednorázově vložit? Můžete mi, prosím, poradit jak bych měl situaci řešit?
Děkuji.

Odpověď:

Předdůchod – mám potřebnou částku, ale nespořil jsem ve 3. pilíři

Jednorázově složit požadovanou částku do účastnického fondu není možné – tomuto tématu jsme se v důchodové poradně věnovali například zde: Jednorázový vklad a předdůchod.

Vzhledem k tomu, že máte naspořeno dostatek finančních prostředků, doporučuji vám (nic jiného vám ani nezbývá, protože jiné řešení není) zůstat v evidenci úřadu práce a žít z naspořených peněz. V 60 letech pak odejděte do předčasného důchodu. Podmínky pro odchod do předdůchodu stanoví zákon jasně a není možné je obejít.

Předdůchod by pro vás stejně neznamenal žádnou výhodu – pokud si přečtete moje předchozí odpovědi na téma předdůchod, zjistíte z jakého důvodu nejsem jeho příznivcem.

Doporučuji vám prostudovat si články:

Předdůchod

Předdůchod nebo předčasný důchod. Co se vyplatí?