Pročetla jsem si vaše články, jsou psány dost obecně a přímo sebe jsem si tam nenašla

Otázka:

Vážený pane Mařík,

pročetla jsem si vaše články, jsou psány dost obecně a přímo sebe jsem si tam nenašla. Z článku č. 1 chápu, že odložená výplata i v mém případě bude nevýhodná? Dále nevím, do jaké kategorie mzdy v tabulkách se mám zařadit, není uvedeno jestli se jedná o hrubou nebo čistou mzdu. Do které kategorie prosím patřím? Mám cca 38 tis čistého a cca 48 tis hrubého ( minimální mzda, průměrná mzda nebo 2x průměrná mzda??) Dále jsem nenašla mojí situaci, t.j. V článku č. 3 se zas píše, že

dá se předpokládat, že u osob, které měly v plánu přiznání předčasného důchodu v následujících letech (např.2024 a 2025) bude postup s odloženou výplatou vhodný, protože tato zhoršení se dříve přiznaných předčasných důchodů (i když bez výplaty) týkat nebudou.

Prosím poraďte pro tento můj konkrétní případ viz níže. Stále nevím, jestli až mi přijde přiznání důchodu, jestli mám celou akci zrušit a počkat na řádný důchod začátkem ledna 2026, nebo mám nechat celou akci běžet.
Narodila jsem se 19. září 1961, v současnosti je mi 62 let a mám započtených (odpracovaných, včetně studia) 43 let a do řádného důchodu bych měla odejít 19. listopadu 2025 (dle PSSZ).
Dne 10. července 2023 jsem si podala žádost o předčasný důchod bez výplaty a tím pádem stále chodím do práce.
Vzhledem k tomu, že budu ještě cca 3-4 roky živit svého studujícího syna, moje představa je asi taková:
Budu stále pracovat bez výplaty důchodu do konce roku 2025, aby se mi rok 2025 počítal. V roce 2026 bych si požádala o výplatu důchodu a přitom bych stále chodila ješte cca 1-2 roky do práce dokud syn nevystuduje.

Děkuji za pomoc a pěkný den přeje

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pročetla jsem si vaše články, jsou psány dost obecně a přímo sebe jsem si tam nenašla

Při výpočtu důchodu se vždy pracuje s hrubou mzdou. Čistá mzda nikdy do výpočtu dávek spjatých se sociálním pojištěním nevstupovala. Pro pochopení srovnání výpočtů v letech 2023 a 2024 je ale toto poměrně zanedbatelné. Zásadní jsou dané popsané situace – když byste měla v příštím roce důchodový věk, vychází výpočet důchodu v roce 2024 lépe, i když byste pracovala za minimální mzdu nebo za dvojnásobek průměrné mzdy. Kdybyste v příštím roce chtěla mít přiznán předčasný důchod o dva roky, vychází výpočet s odloženou výplatou lépe než výpočet roku 2024 a to ve všech třech srovnávaných příjmech. Články musím psát obecně – není v nich pochopitelně možné obsáhnout jakoukoliv možnou situaci.

Základní myšlenka článku je: Pokud důchodového věku dosáhnete v roce 2024, nebo ho dosáhnete později a nechcete odejít do předčasného důchodu, nemá podle mě postup s odloženou výplatou předčasného důchodu přiznaného v roce 2023 smysl a „klasický“ výpočet bude vycházet lépe.

Citace z článku, kterou jste zaslala, přeci není váš případ. Píši tam o lidech, kteří chtějí jít v roce 2024 a 2025 do předčasného důchodu. Vy sama píšete, že důchodového věku dosáhnete v roce 2025 a do předčasného důchodu odejít nechcete.