Proč se nebude zvyšovat zásluhová výměra důchodu v lednu 2024?

Otázka:

Dobrej den – proč se nebude zvyšovat zásluhová výměra důchodu v Lednu 2024? To přece není možné když i inflace od února do června je 1,3 %. Nelze to takto dělat, i Ústavní soud přece rozhodl že valorizace je nutná zásluhová; nyní mají dostat všichni 400,-Kč!! Měly by se zvýšit obě části důchodu ne???! Nefér.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Proč se nebude zvyšovat zásluhová výměra důchodu v lednu 2024?

Zjednodušeně řečeno je to proto, že to tak vyšlo. Napovídaly tomu informace o inflaci a růstu mezd v Česku z posledních týdnů.

Nejdříve je třeba chápat, jak se valorizace stanovuje:

Zjistí se růst inflace za dané období (nyní za únor až červen 2023) a růst reálných mezd (ten je nyní nulový, jinak by se z něj počítala polovina a do budoucna třetina). Nyní se vezme průměrný důchod a ten se zvýší o zjištěné procento (nyní tedy pouze o inflaci, protože reálné mzdy jsou nulové). Zjistíme tak novou výši průměrného důchodu. Důchody se skládají ze základní a procentní výměry. Základní výměra činí 10 % průměrné mzdy. Tím pádem víme, o kolik se má zvýšit celý důchod, o kolik se má zvýšit základní výměra a lehce se dopočítá o kolik má vzrůst procentní výměra. A protože je inflace ve sledovaném období již nízká, ale průměrná mzda roste (i když reálně klesá), musela vzrůst základní výměra o tolik (MPSV uvádí na 4440 Kč) a na růst procentní výměry „nic nezbylo“.

Tento postup tedy není z vůle někoho, ale je dán výpočtem valorizace.