Když Ústavní soud rozhodne ve prospěch lidí, bude výhodnější odejít do řádného důchodu v r. 2024?

Otázka:

Dobrý den, chci Vás požádat o radu. Když ústavní soud rozhodne ve prospěch lidí, bude výhodnější odejít do řádného duchodu v r. 2024 s využitím odstupného a podpory ÚP.bylo by to celkem pul roku před řádným duchodem. Anebo odejit do předčasného duchodu, s pul ročním krácením za ještě výhodnějších podminek.Momentálně jsem už pul roku na nemocenské a právě od 31.1.2024 bych měla pul roku do řádného duchodu. Moc děkuji za radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Když Ústavní soud rozhodne ve prospěch lidí, bude výhodnější odejít do řádného důchodu v r. 2024?

Toto jsou takové zvláštní konstrukce – pokud chcete nějaké varianty srovnat, je potřeba obě spočítat. Proč srovnáváte zrovna variantu s odstupným a úřadem práce a předčasným důchodem o půl roku? Proč nesrovnáváte variantu předčasného důchodu o půl roku za „starých“ a „nových“ podmínek? Budete v zaměstnání končit? Proč, když jste na neschopence a příp. kdy? Jaká bude výše podpory? Kolik měsíců bude „pokrývat“ odstupné?

Vámi uvedené situace se porovnávají špatně, protože neporovnáváte dvě stejné možnosti za starých a nových podmínek, ale ještě do „hry“ vtahujete úřad práce. Pokud by Ústavní soud rozhodl, že se má červnová valorizace 2023 zvýšit (je otázka ve prospěch jakých lidí by to bylo), bude výpočet roku 2023 o něco výhodnější než výpočet roku 2024. Ve většině případů půjde o nižší stokoruny. Jiná otázka poté je, zda má smysl (pokud bude výhodnější výpočet roku 2024 a datum přiznání důchodu bude v tomto roce), čekat na úřadu práce na dosažení důchodového věku. Nejde říci, co je „výhodnější“, ale jde o návratnost, jak to vysvětluji zde.