Proč se liší invalidní důchody přiznané v různých letech?

Otázka:

Dobrý den,
mám dotaz na výši invalidního důchodu 1. stupně (dříve ČID) u několika lidí. Všichni měli stejné podmínky, tj. žádali o důchod v 18 letech, byli studenti v té době na SŠ nebo SOU, všichni měli podobně závažný zdravotní problém (smyslová vada). Přesto výše jejich důchodů se liší leckdy o 1000 kč a s další valorizací se nůžky rozevírají. Proč? Hraje roli to, v jakém roce o ten důchod žádali? V tomto případě se jedná o žádosti v letech cca 1992-2000. Proč nedošlo k tomu narovnání, vzdyť všichni měli dobu pojištění tzv. do 1 roku? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Proč se liší invalidní důchody přiznané v různých letech?

Ano, rozdíl ve výši důchodu je způsoben tím, že jsou přiznávány v jiných letech (tím padá informace, že “všichni měli stejné podmínky”). Obecně platí, že výpočet důchodu v novém roce je výhodnější než zvalorizovaný důchod předchozího roku – i když je to především pro osoby, které se rozhodují o přiznání důchodu na přelomu roku často stěží pochopitelné, když se vzdám valorizace budu mít vyšší důchod. Valorizace zjednodušeně nestačí pokrývat rychlost zlepšování nového výpočtu. Toto ovlivňuje nejen výpočet a valorizaci ochranného výpočtu invalidního důchodu, který máte na mysli, ale i všechny dříve přiznané důchody.

Uvedené je způsobeno tím, že zatímco nový výpočet ovlivňuje celý růst průměrné mzdy v ČR, tak valorizaci jen jeho polovina (ještě nedávno jen třetina) + inflace, což v součtu bývá méně.