Jak si zažádat o zvýšení invalidního důchodu 3. stupně?

Otázka:

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,proč mám tak malý invalidní důchod.Mám psychické potíže a beru důchod 6200 kč.Moje známá má stejné potíže a bere důchod cca o 2000 kč větší.Důchod mám 3.stupně.Je mně 37 let,známe také.Chodila jsem v letech 1997/1998 na jednu střední školu,po roce jsem studium ukončila,protože jsem onemocněla duševní nemocí.Přestoupila jsem na jinou střední školu,kterou jsem navštěvovala 2 a půl roku.Pak se mně nemoc vrátila a zhoršila,že jsem musela dva roky školu přerušit a do školy jsem už nenastoupila.Nikdo mně ale neřekl,že se mám ty 2 roky přerušení studia hlásit na úřadu práce.
Teprve po 2 letech přerušní studia jsem dostala důchod 1.stupně,tehdy poloviční.Od roku 2003 mám důchod plný tedy 3.stupně.Žiji s rodičemi,jinak by to po finanční ani po zdravotní stránce nešlo.Žádali jsme i o příspěvek na péči a tem mně byl zamítnut.
Divím se,proč jsou invalidní důchody tak nízké a nedosahují alespoň částku minimální mzdy.Mohli byste mně důchod přepočítat,jestli ho mám spočítaný správně.A případně jak si zažádat o zvýšení důchodu.Předem děkuji za odpovědˇ.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak si zažádat o zvýšení invalidního důchodu 3. stupně?

Nízký invalidní důchod máte proto, že (jak sama uvádíte) vám mezi 18. rokem věku a vznikem nároku na invalidní důchod chybí více než jeden rok pojištění. Abyste měla nárok na ochranný výpočet invalidního důchodu, muselo by vám chybět méně než rok doby pojištění – vše vysvětluji v článku o ochranném výpočtu invalidních důchodů.

Že není vhodné být bez pojištění patří mezi základní právní povědomí. Myslím, že každý musí vědět, že pokud nestuduji, nepracuji apod., mám být veden na úřadu práce. U vás se chybějící doba projevila tímto způsobem. Kdyby vám tato doba nechyběla, invalidní důchod by byl výrazně vyšší. Výše důchodů nikdy s minimální mzdou nesouvisela. Minimální výše invalidního důchodu je dána právními předpisy a v roce 2019 činí 4.040 Kč.

Invalidní důchod pro invaliditu III. stupně je nejvyšší stupeň invalidního důchodu, který již není možné zvýšit. Pokud myslíte, že máte invalidní důchod přiznán ve nesprávné výši, můžete se obrátit na ČSSZ, která výpočet důchodu zkontroluje.