Proč mne byl invalidní důchod III. stupně počítán tak, jako bych pobíral II. stupeň?

Otázka:

Dobrý den,dotaz:proč mně byl vypočítán inv.dúchod III.stupně,tak,že mně ho vypočítali né z II.stupně,ale počítali z I.stupně na III.stupen,proč?Bylo to v roce 2015 zvýšeni na III.stupen.děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Proč mne byl invalidní důchod III. stupně počítán tak, jako bych pobíral II. stupeň?

Předpokládám, že jste měl přiznaný částečný invalidní důchod (před rokem 2010), který se od ledna 2010 transformoval na invalidní důchod pro invaliditu I. stupně. Částečný invalidní důchod se počítal tak, jak se nyní počítá invalidní důchod pro invaliditu II. stupně a proto je v pořádku, že se pro zvýšení na III. stupeň použil koeficient 2 (jako by šlo o II. stupeň). Podrobně toto téma vysvětluji v následujícím článku.

Otázka doplněna:

Dobrý den,děkuji moc za odpoved,mam dotaz:volala jsem do prahy na výpočet dúchodu z II.na III.stupen,proč ho mám tak nízký,řekla mně,ze mám koeficient 1,3333,a vzala procentuálni výměru z I.stupně,řekla jsem jí,že mám mít koeficient 2,řekla,že se stát spletl a že mám pouze tento koegicient 1,3333,dále jak mně mohla brát základní procentuální vyměru z I stupně a ne z II.stupně.Dle vzoru vašeho zasláni výpočtu mého dúchodu z II.na III.stupně mně vychází více ale dostala jsem o hodně méně.Múžete mně poradit co má dělat abych se dozvěděla pravdu o mém spravném výpočtu,je to pro mě dúležité,abych dostala co mně náleží.Poradte prosim jak mám postupovat kam se obratit o přepočet.Děkuji moc

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Koeficient 1,3333 se používá v případě, že byl částečný invalidní důchod (přiznaný před rokem 2010) od 1. 1. 2010 transformován do invalidního důchodu pro invaliditu I. stupně, následně byl v letech 2010 nebo 2011 zvýšen na II. stupeň (zde byla chyba v zákoně, o které zřejmě píšete) a po roce 2011 zvýšen na III. stupeň. Pokud je to váš případ, důchod máte v tomto směru spočítán správně.

V zákoně byla skutečně nelogická početní chyba (popsaný v článku výše), ale vy jste na ni vydělala, protože jste po dobu pobírání II. stupně invalidního důchodu pobírala vyšší částku, než by vám náležela v případě, že by v zákoně tato chyba nebyla.

Otázka doplněna:

Dobrý večer,děkuji opět za vaší odpověd,pořád tomu nějak nerozumím,jelikož jsem vždy byla uznaná popořadě:I.stupen,pak II.stupen a pak III.stupen,proč se pak uvádí,ze se má používat vždy procentuální vyměra z posledního určeného inv.dúchodu což byl v mém případě v roce 2015 II.stupen a tam byl vyšší procentualní výměr a používal se koeficient 2-3,dle vzoru který jsem viděla.Pokud jsem tak spočítala, vycházelo mně více,než mně bylo vypočítáno.A co jsem viděla vzor k vypočítání z II.stupně na III.stupen,je pořád stejný a v roce 2015 nikde neuvádějí,že by se měla brát procentuální výměra z I.stupně u přechodu z II.na III.stupen.Nechápu to a kde je pravda abych se dozvěděla,ze je správně vypočítany.Poradte,děkuji vam a s pozdravem přeji hezký den i večer

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Pravda je to, co vám opakovaně píši i to, co vám spočítala ČSSZ. Zda došlo ke zvýšení na III. stupeň v roce 2015 nebo letos, je úplně jedno. Stále by byl použit stejný koeficient.

Pokud vám byl zvýšen invalidní důchod pro invaliditu I. stupně (přiznaný jako částečný invalidní důchod před rokem 2010) na II. stupeň v roce 2010 nebo 2011, tak došlo ke zvýšení vypláceného důchodu, i když tomu tak nemělo matematicky být (jak vysvětluji v článku výše). Vám se ale důchod zvýšil, kvůli chybě v zákoně, přestože jste měla přiznaný částečný invalidní důchod, který se počítal jako II. stupeň. Pak přeci nemá logiku, aby docházelo ke zvýšení invalidního důchodu, když už jste invalidní důchod stejným způsobem (jako II. stupeň) měla spočítaný. Pak je ale logické, aby se při další změně celý situace urovnala.

Např.: Budu vycházet z procentní výměry částečného invalidního důchodu 5.000 Kč a pro zjednodušení vynechám valorizace (které by stejně výsledek neovlivnily).

Při zvýšení z I. na II. stupeň v roce 2010 nebo 2011 došlo ke zvýšení koeficientem 1,5, tj. na částku 7.500 Kč (1,5 x 5000). Při následném zvýšení na III. stupeň se použije koeficient 1,3333, tj. výsledkem bude procentní výměra 10.000 Kč (1,3333 x 7500).

Kdyby v zákoně chyba z let 2010 a 2011 nebyla, tak by se procentní výměra při zvýšení z I. na II. stupeň nezvyšovala (zůstala by 5.000 Kč). Po následném zvýšení na III. stupeň by se použil koeficient 2 a výsledkem by opět byla procentní výměra 10.000 Kč (2 x 5000).

Jak jsem psal výše, vy jste na celé situaci vydělala tím, že jste po přiznání II. stupně pobírala vyšší důchod, než by vám matematicky a logicky měl náležet (což ale bylo v souladu se zákonem). Vše řeší čl. 2 bod 3. zákona č. 220/2011 Sb.