Proč bylo datum vzniku invalidity stanoveno k určitému datu?

Otázka:

Dobrý den,
v září 2020 mi bude 22 let, jsem studentkou VŠ v druhém ročníku.
V květnu 2020 jsem podala žádost o invalidní důchod – dvakrát prolongace dolní končetiny (což nebylo bráno v potaz, jelikož problém se operativně vyřešil), dále absence všech kolenních vazů (od narození). S tímto problémem jsem jediný zaznamenaný případ v ČR – bohužel nelze operativně řešit. Na základě tohoto „onemocnění“ mi byla uznána invalidita 1.stupně k 27.10.2017 (tedy měsíc po dovršení věku 18 let), neboť tato vada byla v tento den po operaci kolene poprvé popsána.
Nepřijde mi úplně logické, proč vznikla invalidita v tento den, pokud mám vadu od narození a toho dne byla jen poprvé popsána lékaři.
Ráda bych se zeptala, zda má cenu se k tomuto rozhodnutí odvolat.
Na rozhodnutí ČSSZ zatím čekám. Samozřejmě případné odvolání budu směřovat až k tomuto rozhodnutí.
Také bych se ráda zeptala, jak mám rozumět informaci od posudkového lékaře, a to, že se očekává zhoršení zdravotního stavu, ale přesto se očekává zvýšení pracovní schopnosti.
Případně, prosím, jakou částku cca mohu očekávat při zpětném vyplácení invalidního důchodu?
Děkuji a přeji hezký den,

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Proč bylo datum vzniku invalidity stanoveno k určitému datu?

Jak se invalidní důchod v těchto případech počítá, vysvětluji v tomto článku. K roku 2017 vám bude přiznán invalidní důchod v částce 5.031 Kč, po provedených valorizacích bude invalidní důchod v roce 2020 činit 6.436 Kč.

Stanovení data vzniku invalidity je plně v kompetenci posudkového lékaře. Zdravotní stav musí mít doložen dostatečnými lékařskými nálezy. Datum vzniku invalidity tedy posudkový lékař stanovil k datu vyšetření, které vaše postižení dokládalo.

Pokud se jedná o postižení, které máte od narození, můžete se pokusit o změnu data přiznání na 2. září roku, kdy jste nastoupila na střední školu. V těchto případech ustupuje posudkové (zdravotní) hledisko a je možné stanovit datum vzniku invalidity tak, aby to pro vás bylo výhodnější. K 2. září totiž získáte jeden den doby pojištění (1. září), což je podmínka pro vznik nároku na invalidní důchod. Tímto směrem můžete směřovat námitku (nepodává se odvolání, ale námitka). Pokud by vám byl invalidní důchod přiznán k roku 2015 (předpokládám, že to byl rok, kdy jste nastoupila na střední školu), bylo by to v částce 4.738 Kč, v roce 2020 byste pobírala 6.334 Kč. Doplatek by byste obdržela za pět let od uplatnění žádosti o důchod.

Nevím, zda jsem kompetentní k překladu myšlenek posudkového lékaře, ale domnívám se, že posudkový lékař předpokládá růst vaší pracovní schopnosti v souvislosti s ukončením vašeho vzdělání.

Otázka doplněna:

Moc děkuji za rychlou odpověď.

Ještě bych se prosím ráda zeptala, zda je tu možnost, aby mi při případném podání námitky byl oduznán již uznaný invalidní důchod, nebo vzhledem k tomu, že se jedná pouze o změnu data vzniku a nikoliv stupně invalidity, se této možnosti nemusím obávat.

Děkuji,

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ano, toto se může stát. Nestává se to běžně, ale stát se to může. Při podání námitky je znovu komplexně posouzen zdravotní stav, a to i v případě, že budete pouze namítat chybně stanovené datum vzniku invalidity. Pak se může stát, že bude invalidita oduznána.