Posudková lékařka na okresní správě na neschopenku připsala: ukončit pracovní neschopnost

Otázka:

Dobrý den
mám dotaz, byl mi po totální endoprotéze kolene a následných komplikacích, přiznán okresní správou SZ invalidní důchod 1. stupně, poté se stav zhoršil, koleno mi bylo vyndáno a léčen zánět, tak jsem se proti původnímu rozhodnutí odvolal. Na odvolacím řízení u krajské správy mi by sděleno, že stav se opravdu zhoršil a že mám nárok na 3. stupeň, ale ten jsem nechtěl, abych neztratil své zaměstnání, požadoval jsem 2. stupeň. Bylo mi doslova řečeno berte 3. st. nebo si nechte první, nechal jsem si 1. stupeň. Nyní mi skončila podpůrčí doba, kterou mi na moji žádost posudková lékařka na okresní správě neprodloužila a na neschopenku mi připsala: ukončit pracovní neschopnost. Za dva dny jdu na kontrolu o ošetřující lékařce, tak nevím, zda mě „bez kolene“ pošle do práce?
Je postup posudkových lékařů v pořádku?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Posudková lékařka na okresní správě na neschopenku připsala: ukončit pracovní neschopnost

Zdravotní stav nelze hodnotit přes internet – důchodová poradna tedy neslouží k hodnocení zdravotního stavu pro přiznání invalidního důchodu. Jediný, kdo je schopen a oprávněn hodnotit, zda zdravotní stav odpovídá invaliditě a jakému stupni je posudkový lékař na OSSZ. Při posuzování invalidity se nehodnotí diagnóza samotná, ale rozsah funkčního postižení při daném onemocnění.

K ukončení dočasné pracovní neschopnosti mohu pouze sdělit, že posudkový lékař může rozhodnout o jejím skončení. To se zřejmě v tomto případě přímo nestalo, ale předpokládám, že budete uschopněn. I kdyby ne, nárok na nemocenskou už mít stejně (vzhledem ke konci podpůrčí doby) nebudete.