Mám neschopenku vystavenou na jinou diagnózu, než na kterou chci žádat o invalidní důchod. Co mám dělat?

Otázka:

Dobrý den. Měla bych takový dotaz od konce listopadu 2013 jsem na neschopence. Měla jsem menší zákrok na gynekologii a v prosinci 2013 jsem podstoupila operaci odebrání vaječníků a dělohy. Ke konci ledna 2014 mě začaly dělat problémy záda, tak jsem začala chodit k neurologovi, který mě poslal na ct a pak podle výsledku řekl, že budeme žádat o invalidní důchod. Moje obvodní lékařka mě ovšem neukončila neschopenku z gynekologie, pouze přepsala nebo připsala, přiznám se, že nevím jakým způsobem, ale napsala mě tam stávající diagnosu a neschopenka mě pokračuje dál. Vzhledem k tomu že chci žádat o důchod (se zádama mám dlouhodobé problémy), mám strach, že mě tuto neschopenku revizní lékaři neuznají, protože jsem se dočetla na internetu, že by obvodní lékař měl ukončit neschopenku s upravenou diagnosou a vystavit novou na diagnosu stávající. Ještě jsem se chtěla zeptat, kolik dnů se musí marodit bez přestávky, aby šlo žádat o invalidní důchod. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Mám neschopenku vystavenou na jinou diagnózu, než na kterou chci žádat o invalidní důchod. Co mám dělat?

To, na jakou diagnózu máte vystavenu dočasnou pracovní neschopnost, nemá žádný vliv na možnost požádat si o invalidní důchod ani na jeho přiznání. Jak už jsem několikrát v důchodové poradně uváděl, dočasná pracovní neschopnost nemá žádný vliv na uznání invalidity. Pro podání žádosti o invalidní důchod ani nemusíte být na neschopence.

Při sepisování žádosti o invalidní důchod si neurčujete, na jakou diagnózu vám bude invalidní důchod přiznán – to je práce posudkového lékaře.