Přítel má jít do řádného důchodu 9/2025. V současné době je na neschopence

Otázka:

Dobrý den, mám na Vás prosím dotaz. Přítel má jít do řádného důchodu 9/2025. V současné době je na neschopence. Ze zdravotních důvodů se již nemůže vrátit do práce. Po ukončení léčby bude podána výpověď ze zdravotních důvodů. Zatím si zažádal v červnu o důchod bez výplaty. Mám na vás prosím dotaz. Vyplatí se jít po ukončení neschopnosti a výpovědi z práce na 11 měsíců na úřad práce? Nebo odejít již do předčasného důchodu? Výpověď, když podá zaměstnavatel (zdravotní důvody) nebude krácena částka (65,50,45 %) na úřadu práce? děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Přítel má jít do řádného důchodu 9/2025. V současné době je na neschopence

Pokud bude mít přítel přiznán předčasný důchod bez výplaty, nemá ve většině případů evidence na úřadu práce smysl, protože odmazávat krácení předčasného důchodu bez výplaty a získávat další dobu pojištění lze pouze výdělečnou činností (vysvětluji v článku odložené výplatě). Pokud by si váš přítel o předčasný důchod nepožádal, co nejdéle marodil a poté byl ještě 11 měsíců na úřadu práce, kde by pobíral podporu, téměř jistě by byl jeho důchod vyšší (srovnání výpočtů je zde). Je tomu tak proto, že v příštím roce bude obecně lepší výpočet, váš přítel získá další rok doby pojištění (velmi pravděpodobně) a i přes zvýšení krácení předčasného důchodu, bude mít krácení za rok nižší než dnes.

Důležitá je poté návratnost, která závisí na výši podpory a případného důchodu.

Informace o podpoře v nezaměstnanosti mám zde. Zdravotní důvody jsou důvodem pro pobírání „nepokrácené“ podpory. Bližší informace vám ale musí poskytnout úřad práce, protože toto je již mimo můj obor.