Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1958, muž zemřel 2013

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz ohledně vdovského důchodu. Otec zemřel 10/2013 (narozen 1/1955), dle důchodové kalkulačky má matka jít do důchodu 5/2018 (narozena 9/1958, 3 děti). Bude mít matka někdy nárok na vdovský důchod po otci? Mnohokrát děkuji za radu

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1958, muž zemřel 2013

Nárok na vdovský důchod vzniká na jeden rok od úmrtí manžela (samozřejmě za zákonem stanovených podmínek). Poté je třeba splnit některou z podmínek popsaných v článku o obnově vdovského důchodu a v případě vaší mamky do dvou let od předchozího odejmutí vdovského důchodu.

Pokud vaše mamka pobírala vdovský důchod pouze jeden rok od úmrtí manžela, věkovou podmínku pro opětovné přiznání vdovského důchodu nesplní. Věku o čtyři roky nižšího než je důchodový věk muže stejného data narození, dosáhne až v červenci 2018 (vysvětleno v článku výše) a svého důchodového věku dosáhne až v květnu 2018 (jak správně píšete). Obě tyto data nastanou za více než dva roky od odejmutí vdovského důchodu a nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu z tohoto důvodu tedy nevznikne.