Má matka nárok na vdovský důchod, když se vdám?

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s vdovskym a sirotčím důchodem v momentě kdy me matce je 56,5 roku. Me je 23 a ještě studují, ale v létě bych se chtěla vdát, ale stále budu mit statut studenta. Ma matka nárok na vdovsky důchod? A mela by ho v případě, ze bych ukončila studium? Otec zemřel 3.1.2013. Děkuji za odpoved

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Má matka nárok na vdovský důchod, když se vdám?

Obecné informace k trvání nároku na vdovský důchod naleznete v tomto článku. Pokud budete i nadále studovat, nebude mít váš sňatek vliv na nárok na váš sirotčí důchod ani na nárok na vdovský důchod vaší matky. V případě, že byste přestala studovat, nárok na vdovský důchod by vaší matce zanikl. Abych vám mohl poskytnout přesné informace, zda by ji příp. vznikl nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu, potřebuji znát její přesné datum narození a počet vychovaných dětí.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
matka se narodila 7.6.1959 a vychovala 2 dcery.Jak dlouho musím ještě studovat aby matka nepřestala pobírat vdovský důchod?
Děkuji

Odpověď doplněna:

Jak je uvedeno v článku, na který odkazuji výše, musí vaše matka do dvou let od odejmutí vdovského důchodu buď dosáhnout svého důchodového věku nebo věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození. Svého důchodového věku vaše matka dosáhne 7. 2. 2021. Věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození dosáhne 7. 6. 2019 (muž narozený ve stejný den jako vaše matka dosáhne důchodového věku 7. 6. 2023). K datu 7. 6. 2019 by tedy vaše matka měla nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu, ale pouze za podmínky, že bude vdovský důchod pobírat alespoň do 7. 6. 2017 (aby byla zákonná podmínka splněna do dvou let). Do této doby tedy musíte studovat, aby vznikl nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu. Vzhledem k vašemu věku (26 let dosáhnete někdy v roce 2018), není možné, aby byl vdovský důchod pobírán bez přerušení (to by musela být splněna jiná podmínka uvedená ve výše uvedeném článku).