Otázka:
Dobrý den, jsem už 12 let po operaci zad a mám stále zdravot. problémy. Můj pan doktor na neurologii mi řekl, že když dosud nemám žádné úlevy, že bych si měla požádat o invalidní důchod. Snažím se chodit stále do práce a se zády moc nemarodím, (občas rehabilitace). Nevím, jestli by mi teď schválili inv. důchod, když jsem nebyla dlouhodobě nemocná. Někde jsem tu myslím četla vaší odpověď, že marodění není pro schválení nutné, ale dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Jenže setkala jsem se s názorem,
že takto nemám šanci, když nepůjdu třeba např. na 7 měsíců nebo na rok marodit. Chápu, jak je to myšleno, ale chtěla bych vědět, jak to doopravdy chodí. Jestli lékař k dlouhodobé nemocenské přihlíží nebo ne, jestli s tím nemáte nějaké zkušenosti. Moc děkuji za odpověď.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Přihlíží posudkový lékař k dlouhodobé nemocenské?
Chodí to tak, jak je uvedeno v článku o invalidním důchodu a v mých předešlých odpovědích, které zmiňujete:
Žádost o invalidní důchod není podmíněna trváním dočasné pracovní neschopnosti – nemusíte být „na neschopence“. Žadatel o invalidní důchod může být jak zaměstnaný tak v evidenci úřadu práce. O invalidní důchod si tedy může požádat každý, kdo to uzná za vhodné.
Jde o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Vzhledem k tomu, že dnes téměř každého nechá ošetřující lékař „kdykoliv“ marodit, nemůže se jednat o posudkově významné kritérium. Pokud by tomu bylo jinak, byli by znevýhodněny osoby, které mít neschopenku vystavenu nemohou (evidované na ÚP, OSVČ bez nemocenského pojištění apod.)