Při výpočtu invalidního důchodu jsem měla 47 let u starobního pouze 45 let doby pojištění

Otázka:

Dobrý den pane Maříku,
myslela jsem si,že minulá otázka je poslední,ale přišlo mi rozhodnutí o důchodu a jedna věc je nejasná.Od roku1998 jsem byla plně invalidní,později 3.stupeň.Důchodové pojištění bylo 47 roků a vzhledem tomu,že jsem 10 let nepracovala mi o rok a něco tuto dobu zkrátili.Takže k výpočtu důchodu je použito 45 a 29 dnů a né47Je to běžný postup? Pracovat se ani při plném důchodu nesmělo.Kdybych si důchod nechala přepočítat,je možné,že by mi byl vypočítán i nižší?S přáním hezkého dne

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Při výpočtu invalidního důchodu jsem měla 47 let u starobního pouze 45 let doby pojištění

Při výpočtu doby pojištění pro výpočet starobního důchodu není možné vycházet z toho, jaká doba pojištění vám byla spočítána před desítkami let při výpočtu invalidního důchodu. Při výpočtu starobního důchodu se musí doba pojištění spočítat znovu podle toho, jaký byl skutečný průběh doby pojištění.

Při výpočtu doby pojištění pro výpočet invalidního důchodu se přihlíží k tzv. dopočtené době. Ta se vám dopočítala plně až do důchodového věku (tehdy stanoveného) bezdětné ženy. Vy jste ale ve skutečnosti nebyla po celou tuto dobu plně pojištěná, protože např. doba pobírání plného invalidního důchodu (dnes invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně) se hodnotí pouze na 80 %. Proto nelze vycházet z doby pojištění spočítané v roce 1998.

Výdělečná činnost u plného invalidního důchodu nikdy zakázána nebyla.

Nerozumím, jaký důchod a z jakého důvodu byste si měla nechávat přepočítat? Starobní důchod vám nyní ČSSZ spočítala a jeho výši srovnala s přiznaným invalidním důchodem.