Přeplatek na sirotčím důchodu a nová žádost o důchod

Otázka:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co mužů dělat v případě že jsem v roce 2014 pobíral sirotčí důchod. A dnes jsem byl na OSSZ a zjistil jsem že mi vznikl přeplatek 20 000 Kč ( za 3 měsíce ) a jelikož nemám dodelanou školu a od 1.9.2015 nastupují opět do školy abych dostudoval. A vím že mi vznikne nárok na sirotčí, jen že mám dluh.
Budu muset zminenou částku uhradit ? Nebo si mužů podat novou žádost o přiznání důchodu, s tím že posuzujici orgán mne o zminěnou částku ukratí na výplatach ? Nebo li musím uhradit před podáním žádosti zminenou částku ? Děkuji za odpovědi.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Přeplatek na sirotčím důchodu a nová žádost o důchod

O sirotčí důchod si můžete požádat, i když nebudete mít uhrazen dluh vůči ČSSZ. Nicméně to pochopitelně neznamená, že po vás nebude ČSSZ přeplatek na důchodu vymáhat. Pokud budete pobírat sirotčí důchod alespoň v zabavitelné výši, může ČSSZ zavést srážky z tohoto důchodu. S ČSSZ se také můžete dohodnout na splátkovém kalendáři (to bych viděl jako ideální řešení). Pokud dluh neuhradíte, může být proti vám nařízen výkon rozhodnutí (exekuce).