Přemýšlela jsem o předčasném důchodu, ale myslím, že vyřizování je zdlouhavé

Otázka:

Dobrý den, jsem na péči o osobu blízkou, nyní lékaři doporučují rehabilitační pobyt v nestátní organizaci. Tím pádem přijdu o status pečující osoby. Nárok na starobní důchod mám od února 2020. Dotklo by se výše mého důchodu, když si nebudu platit důchodové pojištění půl roku? Odpracované roky mám. Přemýšlela jsem o předčasném důchodu, ale myslím, že vyřizování je tak zdlouhavé, že se to skoro nevyplatí. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Přemýšlela jsem o předčasném důchodu, ale myslím, že vyřizování je zdlouhavé

Výši starobního důchodu ovlivňují celé roky pojištění a vyměřovací základy (výdělky) z tzv. rozhodného období, které v případě přiznání důchodu v roce 2020 začíná rokem 1986 a končí rokem 2019. Záleží na tom, zda vám chybějící doba ovlivní získání celého roku pojištění, pak by se starobní důchod mohl snížit cca o 250 Kč až 400 Kč v závislosti na okolnostech případu.

Vyřídit si předčasný starobní důchod je stejně “zdlouhavé” jako je tomu u řádného starobního důchodu. Já si zase myslím, že se “nevyplatí” přijít klidně o vyšší o desítky tisíc korun kvůli výmluvě na zhlouhavost vyřízení.

Otázka doplněna:

Dobrý den, mockrát děkuji za odpověď. Myslím, že v mém případě vyřizování zdlouhavé bude, protože budu čekat na výpis,někde jsem četla, že to může trvat až 40 dní. Vím z minulého, že mám neevidovanou dobu studium na VŠ, takže to budou dohledávat v archivu, jeden podnik má své písemnosti uložené v Moravském zemském archivu a záhadně mám neevidovanou tříletou MD, to ještě nevím, kam se mám obrátit.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Žádný “výpis” není k uplatnění žádosti o důchod potřeba. Všechny doby jsou dnes digitalizované a vše co vidí na ČSSZ, vidí i jednotlivé OSSZ.

Studium vysoké školy se dokládá diplomem. Potvrzení by bylo třeba pouze v případě nedokončeného studia, a to pouze v případě, že délka studia nevyplývá z jiné dokladu (např. indexu). Studium lze navíc doložit kdykoliv dodatečně.

Péče o dítě do čtyř let věku se dokládá rodným listem dítěte.

Kdybyste měla předčasný důchod např. 12.000 Kč, přijdete jen za půl roku (pokud budete čekat na řádný termín) o 6 x 12000, tj. o 72.000 Kč.