Předdůchod u člena jednotky hasičského záchranného sboru podniku

Otázka:

Zdravím,jsem podnikovy hasič a mam odslouženo 25let,ted ze zdravotnich duvodu musím skoncit. Podle noveho navrhu bych podle odpracovanych směn mohl jít o 3 roky spiš na nekraceny duchod Je mi 58let. Mohl bych požadat o předduchod na ty 3-4 roky.Peníze mam naspořeny.Vyřešilo by mi to muj zdravotní stav. Ptám se můj odchod ma byt v 65 letech-podle zmeny podnikovych hascicu u odpracovanych směn bych mohl jit o 3-4 spíše. A ptam se zdali bych mohl jít na ten předduchod a pak pokračoval duchod nekraceny hasicky.Nevím kde bych to zjistil. Předem děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předdůchod u člena jednotky hasičského záchranného sboru podniku

Výplatu předdůchodu lze zahájit pět let před dosažením obecného důchodového věku – § 23 odst. 6 písm. c) zákona č. 427/2011 Sb. ve spojení s § 32 zákona č. 155/1995 Sb. Pokud jste ročník 1965, je možné výplatu předdůchodu zahájit až od 60 let, i když je váš důchodový věk nižší díky zaměstnání člena jednotky hasičského záchranného sboru podniku. Vámi popisovaná konstrukce tedy možná je, ale až od vašich 60 let.

Otázka doplněna:

Dobrý den, děkuji za včerejší odpověď. Pochopil jsem že žádat můžu až v 60 letech.
Jen jsem si říkal když budu moci odejít do starobního o něco dřív tak o těch 5 let bych mohl žádat předdůchod spíš.

Chtěl jsem se zeptat, někteří mojí spolupracovníci říkají že musím odejít na hasičský důchod přímo ze zaměstnání. Já to hledal a nic jsem nenašel.
Tak to chápu že když mám odslouženo 25 let tak mám nárok od tej doby od kolika si můžu odpočítat za odpracované směny.
Takže když teď budu muset ze zdravotních důvodu odejit nejspíš na pracák, tak v 60 si požádám o předdůchod o 2 roky a pak budu na hasičském důchodu?
Děkuji předem za odpověd.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, není pravda, že byste musel být jako hasič zaměstnán v době přiznání důchodu. Zákon nic takového nevyžaduje – § 37d zákona č. 155/1995 Sb.

Ke stanovení důchodového věku je třeba znát přesný počet směn, které jste jako podnikový hasič od roku 1993 odpracoval. Pak lze důchodový věk spočítat.

Varianta s úřadem práce a předdůchodem možná je. Stejně tak je možná i varianta přiznat předčasný důchod.