Služba u vězeňské služby a starobní nebo invalidní důchod

Otázka:

Dobrý večer, mám dotaz. Je mi 60 let sloužil jsem ve službách VS ČR jako strážný, celkem mám odslouženo u státní služby 22 let to nepočítám základní vojenskou službu. Dostal jsem se do zdravotní situace: jsem diabetik píchám si 4x denně inzulin, mám kardiostimulátor, štítná žláza a vředové onemocnění žaludku. Na základě tohoto nálezu jsem byl propuštěn ze služebního poměru příslušníka VS ČR. Zkoušel jsem si nalézt práci, ale ze zdravotních důvodu jsem žádnou práci nesehnal. Z těchto důvodu Vás žádám o radu, předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Služba u vězeňské služby a starobní nebo invalidní důchod

První řadě bych vám doporučil, abyste se obrátil na generální ředitelství vězeňské služby a zjistil si, zda nemáte nárok na dřívější odchod do starobního důchodu.

Samozřejmě si také můžete požádat o invalidní důchod, ale zdravotní stav nelze posuzovat přes internet. Jakým způsobem požádat o invalidní důchod zjistíte z tohoto článku.

Pokud byste neměl za výkon vašeho zaměstnání u vězeňské služby nárok na dřívější odchod do starobního důchodu a váš zdravotní stav by neodpovídal invaliditě, mohl byste odejít do předčasného důchodu. Vzhledem k výši krácení, které si můžete zjistit na naší kalkulačce důchodového věku, bych odchod do předčasného důchodu volil jako nejzazší variantu.