Pobírám výsluhu, v červnu mi bude 60 a mohl bych do předčasného důchodu nebo do předdůchodu

Otázka:

Dobrý den, v roce 2021jsem ukončil ze zdravotních důvodů služební poměr. Od té doby jsem v evidenci ÚP, pobírám výsluhový příspěvek cca 20 000 kč a zdravotní omezení nedává moc naději na další zaměstnání. V červnu mi bude 60 a mohl bych do předčasného důchodu nebo do předdůchodu. Je to dobré rozhodnutí? A co by pro mě bylo výhodnější.
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám výsluhu, v červnu mi bude 60 a mohl bych do předčasného důchodu nebo do předdůchodu

Pokud vám bude přiznán předčasný důchod a bude nižší, než výsluha, tak se vám pobíraná částka nijak nezmění, protože budete dále „doplácen“ do výše výsluhy. Do budoucna byste měl a částku více valorizovanou (výsluha se valorizuje pouze polovinou valorizace důchodu).

Předdůchod by vám o něco výpočet starobního důchodu zvýšil, protože se jedná o vyloučenou dobu, ale není dobou pojištění (nehodnotí se do „odpracovaných let“). Z tohoto pohledu je vhodnější zůstat v evidenci úřadu práce, který se v rozsahu popsaném v tomto článku také hodnotí jako vyloučená doba, ale oproti předdůchodu je i náhradní dobou pojištění. Evidence na úřadu práce vám tak důchod zvýší více než předdůchod.

Co je „výhodnější“, není možné určovat, když kromě výsluhy neznám žádnou jinou částku. Navíc výhodnost je daná i tím, jak dlouho budete důchod pobírat, což nikdo dopředu neví. Je třeba počítat s návratností.