Předdůchod – musím docházet na úřad práce?

Otázka:

Dobrý den!
Od 1. 5. 2015 jsem na předdůchodu. Na důchodovým zabezpečení nám poradila, toto: Zajděte si na úřad práce,nahlašte se, 3 roky můžete být nahlášen na pracovním úřadu – to, aby vám nebyl krácen důchod. Mám odpracováno 44 let a nikdy jsem neztratil zaměstnání. Dnes jsem byl na pracovním úřadu a paní mi řekla, že se mám zaregistrovat a každý měsíc chodit na úřad se ptát, zda mi našli práci, jestli mi ji najdou, musím ji vzít. Já jsem využil svých prostředků, abych byl doma,zdravotní důvody. Zaskočilo mě to, nežádám podporu, proč bych musel každý měsíc na úřad? Možná něco nechápu. Poraďte mi.

Odpověď:

Předdůchod – musím docházet na úřad práce?

Rada, kterou jste obdržel na okresní správě sociálního zabezpečení je dobrá z hlediska získání další doby pojištění, protože doba pobírání předdůchodu není dobou pojištění (ani tzv.  náhradní dobou pojištění) a evidencí na úřadu práce si můžete zvýšit budoucí důchod.

Nicméně úřad práce je tu mimo jiné od toho, aby lidem hledal na nabízel zaměstnání. Pokud budete na úřadu práce evidován, musíte s ním spolupracovat a je pochopitelné, že vám bude nabízet zaměstnání (pokud bude mít vhodné k dispozici), protože od toho tu úřad práce je.