Předčasný starobní důchod od 1.1.2016

Otázka:

Dobrý den, jsem narozený v roce 1956 a kvůli zdravotním problémům jsem začal uvažovat, jestli by pro mě neměl smysl předčasný starobní důchod. Od 1.1.2016 ale údajně došlo k několika změnám, kvůli kterým je teď předčasný starobní důchod je nevýhodnější, než byl. Je to pravda? Dá se nějak zjistit, o kolik menší by předčasný důchod byl a kolik bych tak mohl pobírat? Děkuji.

Odpověď:

Předčasný starobní důchod od 1.1.2016

Předčasný starobní důchod od 1.1.2016 žádné změny ve svém výpočtu nezaznamenal. Výpočet se stále provádí ze získaných dob pojištění a získaných hrubých výdělků (přesněji vyměřovacích základů) získaných od roku 1986 do roku předcházejícímu přiznání předčasného starobního důchodu (v roce 2016 se tedy předčasný starobní důchod počítá z výdělků získaných od roku 1986 do roku 2015).

Předčasný důchod je pochopitelně pokrácen a ani v tomto ohledu k žádným změnám nedošlo – orientační výši krácení si můžete spočítat na stránce o předčasném důchodu, kde naleznete i další informace.

Bližší informace o výpočtu důchodu a kalkulačku vhodnou k orientačnímu výpočtu naleznete zde. Kalkulačka zveřejněná na této stránce umí spočítat i předčasný důchod.