Předčasný důchod podmínky (aktualizované podmínky)

Otázka:

Předčasný důchod podmínky (aktualizované podmínky)
Jeden můj známý mi říkal , že předčasný důchod změnil podmínky. Aktualizované podmínky mají být o moc horší , než jak to platilo do teď . Co je na tom pravdy ? Jsem narozená v červnu 1959 a myslela jsem, že bych šla do předčasného důchodu , ale takhle nevím , co mám dělat ? Posledních pět let beru jen 12 tisíc Kč a mám strach, kolik předčasný důchod bude . Jak se to počítá a o kolik kpřijdu ? Děkuju

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předčasný důchod podmínky (aktualizované podmínky)

Výpočet starobního důchodu, vč. předčasného starobního důchodu, se provádí z dob pojištění získaných od ukončení povinné školní docházky (tj. od nástupu do učení, na střední školu nebo do zaměstnání ihned po základní škole) a ze všech výdělků získaných od roku 1986 do roku, který předchází rok přiznání důchodu (v roce 2015 tedy z výdělků od roku 1986 do roku 2015). V tomto článku máme zveřejněn podrobný popis výpočtu starobního důchodu, vč. kalkulaček pro výpočet. Z informace o posledních výdělcích tedy nelze ani přibližně určit výši předčasného důchodu.

Aktuální podmínky týkající se předčasných důchodů naleznete na stránce týkající se předčasných důchodů. K žádným změnám v parametrech výpočtu předčasného důchodu od roku 2012 do současnosti nedošlo. I bez toho je však krácení předčasného už tak dost výrazné.