Předčasný důchod bez výplaty OSVČ: Mohu toto řešit stálou dobrovolnou platbou minimálního důchodového pojištění?

Otázka:

Po odchodu do předčasného starobního důchodu bez výplaty zůstávám jako OSVČ. Příjmy jsou malé ale mám zájem o snižování procentuální sankce za předčasnost. Mohu toto řešit stálou dobrovolnou platbou minimálního důchodového pojištění? Ve vašem článku „Výpočtová zamítačka – odložená výplata předčasného důchodu“ uvádíte, že to není možné.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předčasný důchod bez výplaty OSVČ: Mohu toto řešit stálou dobrovolnou platbou minimálního důchodového pojištění?

Je třeba si neplést dobrovolné důchodového pojištění, což je institut, který umožňuje osobám, které nejsou pojištěné z jiného důvodu (např. zaměstnání nebo právě samostatné výdělečné činnosti), platit si pojištění „dobrovolně“ a platy pojistného osob samostatně výdělečně činných (OSVČ).

Pomocí dobrovolného důchodového pojištění nelze odmazávat krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty a získávat další dobu pojištění, protože se nejedná o výdělečnou činnost.

Pokud ale jako OSVČ nezaložíte účast na sociálním pojištění (nedosáhnete potřebného výdělku – rozhodné částky), můžete se k pojištění přihlásit a krácení se vám bude odmazávat a budete získávat další dobu pojištění, protože se jedná o výdělečnou činnost.