Platila jsem si 15 let dobrovolné důchodové pojištění

Otázka:

Dobrý den,v lednu mi bude 52 let mám 2 odrostlé děti.Můj manžel od roku 1989 podniká a já jsem u něj vždy jen pomáhala.Nikdy jsem nebyla vedená na úřadu práce.Platila jsem si 15 let dobrovolné důchodové pojištění…déle už prý nemohu.Řeším ted otázku co dál.Můj celkový počet evidovaných dob činí 26roků a 63 dnů.dále 2 roky a 101 dnů náhradní doba pojištění.Nechci jít na pracovní úřad.,aby za mě platil sociální pojištění.Vím,že abych splnovala musím mít odpracovaných 35 let…..co mám nyní dělat dál?Manžel mě zaměstnat ze zákona nemůže i když přes 30 let mu ve firmě pomáhám.Prosím poradte.Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Platila jsem si 15 let dobrovolné důchodové pojištění

Z údaje o celkové evidované době nelze vycházet (vysvětluji zde), navíc náhradní doba je už součástí celkové doby, tj. není ji možné ještě znovu připočítávat.

Jaké podmínky je třeba splnit, vysvětluji v článku o nároku na starobní důchod. U “čisté doby” (tj. bez náhradních dob) stačí 30 let pojištění.

Výčet sociálně pojištěných osob je uveden v odstavcích 1 a 2 § 5 zákona č. 155/1995 Sb. Abyste byla pojištěná, musíte být jednou z těchto osob. Jiná varianta není. Nejjednodušší by asi byl výkon samostatné výdělečné činnosti.