Práce v zahraničí a invalidní důchod 3.300 Kč

Otázka:

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat na výši zohlednění prace v zahraničí pri výpočtu invalidniho důchodu. 28 let, 3. stupeň invalidity, ,cca 5 let pojištění (včetně náhradních dob). Odpracováno v UK cca 20 měsíců (příjem okolo 650 liber čisteho), 4 měsíce v ČR jako OSVČ (cca 9000 hrubého), poté jsem onemocněla. Přepočítává se doba v zahraničí alespoň nějakým českým průměrným platem?
Přišel mi důchod na účet okolo 3300 a jsem z toho dost nešťastná, vzhledem k mému stavu teď opravdu pracovat nemohu. Není možné, že udělala CSSZ chybu? Písemné vyjádření bohužel ještě nemám. Dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Práce v zahraničí a invalidní důchod 3.300 Kč

Základní informace o výpočtu důchodu při zaměstnání v zahraničí, naleznete v tomto článku. K dobám pojištění získaným v jiných státech EU se přihlíží pro účely splnění podmínky získání potřebné doby pojištění. Do těchto dob se vám také rozpočítá vyměřovací základ (výdělek) z vašich ostatních českých dob, tak aby nedošlo k zhoršení průměru z těchto českých výdělků. Žádná průměrná mzda v ČR se nepoužije.

Z těchto údajů nejsem schopen zhodnotit, zda je výpočet důchodu proveden správně. Počítejte však s tím, že spíše ano. Až obdržíte rozhodnutí o přiznání důchodu, zkontrolujte si osobní list důchodového pojištění, který je součástí tohoto rozhodnutí, zda na něm jste uvedeny všechny doby, které tam být mají (především zaměstnání).