Práce nad nárok spolu se získáním dalšího celého roku pojištění

Otázka:

Dobrý den pane Maříku,

Začátkem února jdu na ČSSZ sepsat novou žádost o starobní důchod.
Doufám, že se mi podaří navýšit dobu důchodového pojištění o další rok/roky? tímto způsobem:

1. Nárok na důchod mi vznikl dne 3.1.2020, k tomuto dni mám 45 roků a 45 dnů celkové doby pojištění
2. Pracovala jsem nepřetržitě do 31.7.2020
3. V roce 2007 mám 195 dnů náhradní doby pojištění (nemoc v ochranné lhůte po ukončení zaměstnání)

Pokud požádám o přiznání SD ke dni 1.8.2020, a nechám si započítat i 195 dnů vyloučené doby,
tak se bude postupovat tak, že ke dni 1.8.2020 se mi započítá:
45 roků + 45 dnů +195 dnů + 213 dnů, tj vznikne z toho 46 roků a 88 dni,
a důchod se mi zvýší o 1,5% za další rok (místo 45 nově 46 let)
plus se mi zvýší o 2 * 1,5% za 180 dní odpracovaných v době od 3.1.2020 až do 31.7.2020,
nebo
tím, že se mi důchod zvýší o 2*1,5% za 180 dní v roce 2020 (odpracovaných po vzniku nároku na SD, bez pobírání SD),
tak těchto 180 dnů se už nebude
připočítávat k 45 dnům , které jsem měla nevyužité ke dni vzniku nároku na důchod (3.1.2020) ,
připočátá se mi jen 31 dní za období 1.7.2020-31.7.2020, tudíž ani nemá cenu si nechat započítat náhradní dobu 195 dnů,
protože v součtu to nedá dalších 365 dnů.

Předem Vám děkuji za Váš názor.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Práce nad nárok spolu se získáním dalšího celého roku pojištění

Práci na nárok se věnuji v tomto článku. Není možné stejnou dobu po vzniku nároku na starobní důchod hodnotit jak pro získání dalšího celého roku pojištění, i k “práci na procenta” (1,5 % výpočtového základu za každých 90 dní) – § 34 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.

Nevím, jak to myslíte s náhradní dobou 195 dní, protože tato doba vám byla (měla být) již zhodnocena při výpočtu důchodu u žádosti, kterou jste vzala zpět, tj. je již započítána do 45 let a 45 dnů pojištění. Pokud ne, tak nemoc v ochranné lhůtě se hodnotí na 80 %, takže by se vám přičetlo 156 dní (195 x 0,8) a získala byste 45 + 156 + 31 dní, tj. 232 dní a na další celý rok doby pojištění byste nedosáhla.

Bude vám zhodnoceno 45 let doby pojištění a 2 devadesátidenní období práce nad nárok.