Požádala jsem si o invalidní důchod. Můžu si požádat o prodloužení nemocenské?

Otázka:

Dobrý den,
prosím o radu.
Od 12.10.2015 jsem na neschopence s onkologickým onemocněním. Při poslední návštěvě u mé praktické lékařky mi bylo sděleno, abych si zažádala o invalidní důchod, protože mi 25.10.2016 končí tzv. podpůrčí doba. Pokud budu uznána invalidní, lékařka mi ukončí dočasnou pracovní neschopnost a já musím nastoupit do práce. Předpokládám, že by to mělo být ještě tento rok.
Problém je ale ten, že má léčba bude pokračovat až do konce letošního roku a tudíž není možné, abych se prozatím do zaměstnání vrátila.
Slyšela jsem o možnosti prodloužit si pracovní neschopnost. O jak dlouho se dá popř. prodloužit a budou mi pak nadále vypláceny nemocenské dávky? Mohu si o důchod pak zažádat později nebo je nezbytné si o něj zažádat již nyní? Podotýkám, že návrat do práce určitě plánuji. Jak mám tedy postupovat?
Děkuji předem za Vaši odpověď.

Odpověď:

Požádala jsem si o invalidní důchod. Můžu si požádat o prodloužení nemocenské?

Prodloužit nemocenské dávky je možné až čtyříkát po třech měsících – celkem je tak možné pobírat nemocenskou až dva roky. Zde se však naráží na fakt, že nemocenská je zde na řešení “dočasné pracovní neschopnosti”, zatímco invalidní důchod je podmíněn dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem. Pokud tedy bude váš zdravotní stav odpovídat podmínkám pro uznání invalidity (tj. dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu) nemůže se jednat o dočasnou pracovní neschopnost a nemocenská vám nemůže být prodloužena.

Požádat můžete o obé, ale o tom, které z variant váš zdravotní stav odpovídá, rozhoduje posudkový lékař. Oběma variantám však odpovídat jistě nebude.

Jakým způsobem se postupuje při uznání invalidního důchodu vysvětluji v článku Od kdy bude přiznán invalidní důchod?

Otázka doplněna:

Dobrý den,

moc děkuji za rychlou odpověď.

Chtěla bych jen dodat, že o ID jsem si ještě nezažádala. Pravděpodobně si zkusím zažádat o prodloužení nemocenských dávek.

Proto mám ještě doplňující otázku, a to, zda si o ID můžu  zažádat tedy třeba za další tři měsíce nebo tato možnost už pak nepřipadá v úvahu, pokud mi bude prodloužena dočasná neschopnost?

Děkuji za upřesnění.

Odpověď doplněna:

Pokud si nejprve požádáte o prodloužení nemocenských dávek, určitě to není překážkou, abyste si kdykoliv v budoucnu požádala o invalidní důchod. Nyní může posudkový lékař konstatovat, že je ještě nejedná o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav (nutný pro přiznání důchodu) a do příště se může zdravotní stav změnit a můžete být uznána invalidní.

Tento postup je poměrně rozumný – pokud by váš zdravotní stav prodloužení nemocenské neodpovídal a odpovídal by spíše důchodu, posudkový lékař vás na to jistě upozorní.