Pokud si doplatím důchodové pojištění, přepočítá se mi důchod?

Následující dotaz navazuje na tuto odpověď.

Otázka:

Dobrý den, děkuji za odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat na doplacení důchodového pojištění u studenta. Pokud by si dobu nad 24 let doplatil (10 měsíců pojištění), pak by se mu důchod znovu propočítal? Pokud by chtěl osobní vyměřovací základ mít takový, jako měl výdělek, musel by si každý chybějící měsíc doplatit 28 % ze mzdy?
Chybějící doba pojištění je od května 2013 do konce února 2014. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pokud si doplatím důchodové pojištění, přepočítá se mi důchod?

Ano, pokud by došlo v důsledku doplacení pojištění ke zvýšení důchodu, došlo by k jeho doplacení. Důchod je možné doplatit až ode dne doplacení pojištění, tj. přípsání platby na účet OSSZ (nikoliv před tento den).

Jak je uvedeno v článku o dobrovolném důchodovém pojištění, vždy si platíte 28 % vyměřovacího základu. Pokud byste chtěl doplacením získat měsíční vyměřovací základ 10.000 Kč, musel byste za takový měsíc doplatit 2.800 Kč atd.

S doplácením pojištění nad opravdu nutný rámec bych byl velmi opatrný, protože pokud byste získal nárok na ochranný výpočet mladých invalidních důchodců, o kterém jsem psal v minulé odpovědi. Může být další doplácení bezúčelné, příp. s velmi malým vlivem na výši důchodu.