II. pilíř a doplacení dobrovolného důchodového pojištění

Otázka:

Dobrý den

chtěl bych se zeptat, jak je to se zpětným doplácením dobrovolného důchodového pojištění v kombinaci s 2.pilířem. V září tohoto roku jsem vstoupil do 2.pilíře, nicméně za roky 1996 – 2000, když jsem byl v evidenci na úřadu práce, bych si nyní rád zpětně doplatil dobrovolné důchodové pojištění  a zajímalo by mě, zda-li se při výpočtu důchodu budou tyto konkrétní roky zohledňovat při výpočtu procentuální části důchodového výměru za odpracovaný rok ve výši 1,5 % jako bych v 2.pilíři nebyl a nebo 1,2% jakožto účastníku penzijního spoření. A ještě by mě zajímalo jakou částku za tyto chybějící měsíce bych si musel zaplatit, pokud bych chtěl, aby se mi to počítalo z průměrné mzdy cca 25.000,- Kč? Beru to jako možnou vhodnou investici do mé budoucnosti, proto tak vysoká částka, tak prosím o výpočet této sumy. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

II. pilíř a doplacení dobrovolného důchodového pojištění

Jaká doba evidence na úřadu práce se hodnotí při výpočtu důchodu je možné zjistit v článku úřad práce a důchod. Od tohoto by se měl odvíjet váš další postup. Dobu evidence, která se vám nebude hodnotit si můžete pomocí dobrovolného důchodového pojištění doplatit (dobu evidence, která se vám hodnotí, nemá smysl doplácet). V letošním roce činí minimální výše dobrovolného důchodového pojištění 1.812 Kč měsíčně. Takto zaplacené pojistné odpovídá vyměřovacímu základu (hrubé mzdě) 6.471 Kč. Platíte tedy 28 % vyměřovacího základu. Aby váš vyměřovací základ odpovídal mzdě 25.000 Kč, musel byste zaplatit za každý měsíc, který chcete doplatit 7.000 Kč.

Každý takto doplacený rok doby pojištění vám může důchod zvýšit o cca 500 až 600 Kč měsíčně (při současných výších důchodů). Sám zvažte výhodnost takového postupu. Jako investici do budoucna to nevidím jako šťastné řešení.

Vzhledem k tomu, že tato doba pojištění není souběžná s dobou, kdy jste účastníkem II. pilíře, bude se vám hodnotit po 1,5 % za každý rok – není podstatné, kdy doplácíte, ale jakou dobu doplácíte.