Pokud se odvolám, má úřad nějakou stanovenou dobu, do kdy odvolání musí projednat?

Otázka:

Dobrý den, je mi 43 let a jsem onkologická pacientka na OSVČ. Začátkem července jsem žádala o ID a ten mi byl zamítnut. 2. září. Nyní čekám na “rozhodnutí” , oproti kterému se můžu odvolat, je listopad a stále mi nedorazilo. Chci se zeptat , pokud se odvolám (až mi rozhodnutí přijde), má úřad nějakou stanovenou dobu, do kdy odvolání musí projednat? může to trvat zase například 4 měsíce? Nebo už je řízení rychlejší? Jsem už pátý měsíc bez přijmu a stále si platím zálohy na pojištěních.
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud se odvolám, má úřad nějakou stanovenou dobu, do kdy odvolání musí projednat?

V případě, že se v námitkovém řízení přezkoumává zdravotní stav, má ČSSZ na vydání rozhodnutí 90 od uplatnění námitky (30 + 60 dní) – § 88 odst. 4 zákona č. 582/1991 Sb. Tato lhůta může být prodloužena, pokud jsou došetřovány skutečnosti rozhodné pro nárok na dávku, což se ale v této fázi již příliš neděje.

Že by se ale na zamítavé rozhodnutí ČSSZ čekalo dva měsíce od posouzení zdravotního stavu také není obvyklé. Můžete zkusit kontaktovat vaší OSSZ.