Pokud někdo pobíral invalidní důchod a po dosažení 65 let mu bude tento důchod změněn na starobní, bonus 500 korun za dítě nezíská?

Otázka:

Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně nově schváleného příspěvku 500 Kč za vychované dítě pro ženy k důchodu. Dotaz se týká toho, kdo nemá na výchovné nárok, je tam napsáno, že pokud někdo pobíral invalidní důchod a po dosažení 65 let mu bude tento důchod změněn na starobní, bonus 500 korun za dítě nezíská. Já sice pobirám invalidní důchod 1.stupně, k tomu na částečný úvazek pracuji, ale vzhledem k tomu že můj výdělek je asi třetinový než byl v době, kdy jsem byla zdravá, tak až půjdu do důchodu, určitě využiju tu možnost STOP OVZ pro výpočet důchodu. Tak se chci zeptat, zda na příspěvek za vychované děti budu mít nárok. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud někdo pobíral invalidní důchod a po dosažení 65 let mu bude tento důchod změněn na starobní, bonus 500 korun za dítě nezíská?

V tomto případě mícháte dohromady dvě situace.

Invalidní důchod není možné pobírat po 65. roce a invalidnímu důchodci, který k tomuto věku pobírá invalidní důchod, ČSSZ z moci úřední „přejmenuje“ invalidní důchod na starobní – § 61a zákona č. 155/1995 Sb.

Invalidní důchodce může požádat o starobní důchod (podle § 29 zákona č. 155/1995 Sb.) a je jedno, zda před 65. rokem věku nebo po dosažení této hranice (jedná se o starobní důchod podle jiného paragrafu než v předchozím odstavci). Při přiznání tohoto důchodu bude přihlédnuto k výchově dětí a bude i přiznáno výchovné.

STOP OVZ výpočet je postup stanovený zákonem. Nijak se o něj nežádá a ČSSZ ho provede automaticky.