Otázka:
Dobrý den,
jsem narozený 14.12.1954.
Do 31.5.2014 – jsem studoval a pracoval. V průběhu těchto let bych měl mít asi jen 2 dny neevidované doby – při přechodu z jednoho do druhého místa a žádnou vyloučenou dobu.
Od 31.5.2016 pobírám předdůchod.
Nárok na odchod do řádného důchodu bych měl mít k 14.2.2018.
Chtěl bych se zeptat na z mého pohledu optimální řešení odchodu do důchodu + jak si přilepšit po odchodu do důchodu.
Konkrétní dotazy :
– Pobírat předdůchod do dosažení důchodového věku nebo ukončit pobírání předdůchodu a ještě být zaměstnán na nějakou zbylou dobu ? Co by pro mne bylo výhodnější ?
– Pokud jsem čerpal předdůchod, mohu pracovat po odchodu do důchodu – pro zvýšení důchodu ?
Děkuji a přeji pěkný den
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Pokud jsem čerpal předdůchod, mohu pracovat po odchodu do důchodu – pro zvýšení důchodu?
Nejdříve bych vám doporučil k přečtení můj článek, ve kterém srovnávám „výhodnost“ předdůchodu. Přílišným příznivcem předdůchodu tedy nejsem. Ale k vašim otázkám:
- Ukončit pobírání předdůchodu nemůžete. Už na začátku jeho pobírání jste si stanovil přesnou dobu, po kterou vám bude vyplácen a na této skutečnosti nemůžete nic změnit. Jak v důchodové poradně opakovaně píši, pobírání předdůchodu je pouze formou výběru vlastních naspořených prostředků z penzijního připojištění (dnes nazývaného doplňkové penzijní spoření). Nic vám nebrání pro pobírání pracovat, podnikat, být v evidenci úřadu práce… Dokonce můžete pobírat (např. předčasný starobní) důchod. Zaměstnaný být tedy můžete a starobní důchod si tím zvýšíte, protože doba pobírání předdůchodu není dobou pojištění. Je však otázkou, jaký pak má předdůchod smysl? Moje rada zní: Pokud chcete pracovat pracujte, starobní důchod si tím zlepšíte. Pokud do dosažení důchodového věku už pracovat nechcete, požádejte si o předčasný důchod.
- Jestliže máte na mysli výdělečnou činnost vykonávanou současně s pobíráním starobního důchodu, pak předchozí pobírání předdůchodu nebrání úpravě důchodu.