Pokud budu mít nárok na důchod, kdo mi ho bude vyplácet – Češi nebo Slováci?

Otázka:

Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem původem ze Slovenska, je mi 48 let, jsem zaměstnaná, bezdětná, vdaná. Původem ze Slovenska, ale mám již CZ občanství a trvalý pobyt v CZ.
Rada bych se zeptala, že pokud dožiju a budu mít nárok na důchod kdo mi ho bude vyplácet. Jednou mi paní na ČSSZ řekla, že Slováci, co nechápu. Vysvětlovala mi to tím, že pokud jsem před rozdělením ČSFR (rozpadem republiky) měla trvalý pobyt na Slovensku budou mi důchod vyplácet Slováci, co mi přijde trhlé za vlasy. Na SR jsem před rozdělením ČSFR měla trvalý pobyt, na SR mám odděláno tak 2-4 roky a následně zbytek vše již v Čechách. Se SR nemám v podstatě nic společného jen to, že odtamtut pocházím. Trvalý pobyt mám již v ČR jako je občanství mám ČR. Odevzdala jsem po nabití CZ občanství i SK občanství kterého jsem se vzdala i SK pasu.
1.) proto mě zajímá kdo mi bude na stáři pokud dožiju a budu mít odděláno min. 35 let kdo mi bude důchod vyplácet.
2. taky bych se zeptala pokud by se mi něco stalo a zůstala bych invalidní kdo se finančně o mě postará, zda bych měla nárok na příspěvek na sociální služby, příspěvek na péči nebo na speciální pomůcku a kdo by mi v případě zdravotního postižení pokud by se něco se mnou stalo kdo by mi invalidní důchod vyplácel, zda Češi nebo Slováci?
Děkuji za zodpovězení 1. i 2. otázky a přeji vše dobré, hezký den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud budu mít nárok na důchod, kdo mi ho bude vyplácet – Češi nebo Slováci?

Obecně tuto problematiku vysvětluji v článku Zaměstnání v zahraničí a důchod. Československou dobu (před 1. 1. 1993) hodnotí a vyplácí za ni důchod vždy jen jeden stát a to Česko nebo Slovensko podle toho, na území jakého státu jste měla zaměstnavatele k 31. 12. 1992 nebo naposledy před tímto datem. Pokud jste takového zaměstnavatele neměla, je rozhodující stát trvalého pobytu. Doby po rozdělení Československa (po 31. 12. 1992) hodnotí ten stát, na jehož území jste byla pojištěná (zaměstnaná). Jaké jste měla nebo máte občanství, není nijak rozhodující.

Výše uvedená informace platí i pro invalidní důchod – československé doby hodnotí Česko nebo Slovensko, doby po rozpadu federace ten stát, na jehož území jste byla pojištěná.

Jiným dávkami se v důchodové poradně nezabývám, protože neznám podmínky pro jejich výplatu.