Počítá se vyloučená doba do doby pojištění?

Otázka:

Dobrý den.
Vyžádala jsem si tzv. Informativní list důchodového pojištění.Ráda bych se zeptala, zda se vyloučené doba započítává do důchodu. Chtěla bych zjistit, kolik let mám pojištění, abych při odchodu do důchodu nebyla překvapena, že mi do 35 let chybí třeba dva roky. Když si spočítám přehled doby pojištění, tak mi to vychází na 31 let, s vyloučenou dobou pak skoro 36 let. Bohužel jsem už druhý rok bez práce, nedaří se mi práci sehnat, pouze “na dohodu”, tak ať se pak nedivím. Děkuji za laskavou odpověď.

Odpověď:

Počítá se vyloučená doba do doby pojištění?

Výši důchodu v zásadě ovlivňují dva faktory – získaná doba pojištění a získané výdělky v rozhodném období (od r. 1986), kdy se spočítá tzv. osobní vyměřovací základ, což je “průměrný měsíční výdělek” přepočítaný na současnou hodnotu peněz.

Vyloučená doba vstupuje do výpočtu důchodu při zjišťování osobního vyměřovacího základu, protože zajišťuje, že nedochází k jeho snížení v době, kdy jste např. pečovala o dítě do čtyř let věku, nebo byla v evidenci úřadu práce (zde však omezeně). Vyloučená doba však nemá žádnou souvislost se získanou dobou pojištění.

V jakém rozsahu se jednotlivé doby počítají pro nárok na důchod a jeho výpočet, máme uvedeno v tabulkách zveřejněných zde. Vzhledem k tomu, že některé doby se i pro nárok na důchod hodnotí v rozsahu na 80 %, není možné doby pojištění uvedené na informativním osobním listu jednoduše sečíst. Pokud budete chtít, mohu vám výpočet provést.