Pobírám vdovecký a invalidní důchod. Jak se vdovecký důchod pokrátí po přiznání starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den.Rád bych se zeptal.Pobírám vdovský důchod po manželce a před rokem jsem měl úraz a byl mi přiznán invalidní důchod 1.stupně.Jsem ročník 57 a za tři roky půjdu do starobního důchodu.Invalidní důchod 1.stupně tím pádem zanikne a bude vyplácen jen starobní důchod.Můžete mi prosím zdělit do kdy budu pobírat vdovský důchod(samozřejmě pokud se neožením) a jak mi bude pokrácen kvůli důchodu starobnímu?Za odpověď děkuji.

(redakčně neupravováno)

Otázka doplněna:

Omlouvám se .Při zadávání otázky jsem použil nesprávný výraz.Pobírám ne vdovský, ale vdovecký důchod.Děkuji.

Otázka doplněna:

Dobrý den.Ještě jedna doplňující informace.Manželka zemřela v září 2009

Odpověď:

Pobírám vdovecký a invalidní důchod. Jak se vdovecký důchod pokrátí po přiznání starobního důchodu?

Vzhledem k věku (dosáhl jste již věku 58 let) již máte vdovecký důchod přiznán trvale. Jak správně píšete, vdovecký důchod by vám byl odebrán, pokud byste se oženil.

Krácení důchodů při nároku na souběžnou výplatu dvou důchodů vysvětluji v tomto článku. Ve vašem případě již jeden z důchodů (vdovecký x invalidní) pokrácený máte (půjde o nižší z důchodů).

Pokud byste měl pokrácený vdovecký důchod a starobní důchod by vám vyšel vyšší než nepokrácený vdovecký důchod (což bývá nejčastější varianta), výše vdoveckého důchodu se nezmění – zůstane dál pokrácený, ale už ne vůči invalidnímu důchodu, ale vůči starobnímu důchodu.

Pokud byste měl pokrácený invalidní důchod a vdovecký důchod byl vyplácen v plné výši, dojde opět po přiznání starobního důchodu k porovnání výše vdoveckého důchodu a starobního důchodu a nižší z důchodů (opět nejčastěji vdovecký) bude pokrácen způsobem popsaným v článku.

Chápu, že takto může být vysvětlení poněkud nepřehledné – pro pochopení by asi bylo vhodnější psát v konkrétních částkách.