Pobírám nízkou podporu a podala jsem žádost o předčasný důchod s odloženou výplatou

Otázka:

Dobrý den, řádného důchodového věku dosáhnu 25.4.2021, jsem však vedena na úřadu práce a pobírám velmi malou podporu v nezaměstnanosti. Zažádala jsem si nyní o předčasný důchod k 31.12.20 s odkladem výplaty až od 25.4.21. Neudělala jsem tím odkladem chybu? Bylo mi to tak navrženo, sama tomu nerozumím. Děkuji za Vaši odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám nízkou podporu a podala jsem žádost o předčasný důchod s odloženou výplatou

Evidencí na úřadu práci si krácení přiznaného předčasného důchodu, který není vyplácen, nesnížíte. To je možné pouze výdělečnou činností. Vámi popisovaný postup by měl smysl pouze v případě, že by výše podpory v nezaměstnanosti byla vyšší než přiznaný předčasný důchod. Krácení byste si sice stále nesnižovala, ale do dosažení důchodového věku byste pobírala vyšší částku. V opačném případě nemá vámi zmiňovaný postup smysl.

O změnu data přiznání výplaty důchodu (datum přiznání ponechte na stejném datu) můžete požádat na místně příslušné OSSZ, kde jste již uplatnila žádost o předčasný důchod, nejpozději do 30 dnů od obdržení rozhodnutí (doporučuji ale se změnou neotálet).