Do řádného důchodů mám jít 15. 7. 2025. Od 1. 6. 2023 budu nezaměstnaná. Chtěla bych jít o rok do předčasného důchodu

Otázka:

Zdravim,do řádného důchodů mám jít 15.7.2025,mám dvě děti ,jsem žena.od 1.6.2023 budu nezaměstnaná.chtěla bych jit o rok do předčasného důchodu.kdy bych měla zažádat?předem děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Do řádného důchodů mám jít 15. 7. 2025. Od 1. 6. 2023 budu nezaměstnaná. Chtěla bych jít o rok do předčasného důchodu

To ale máte vymyšlené úplně špatně. Přečtěte si článek o odložené výplatě předčasného důchodu (tem zřejmě směřuje váš dotaz na datum podání žádosti o důchod). V článku také vysvětluji, kdy má smysl udělat odloženou výplatu při evidenci na úřadu práce. Je to v naprostém minimu případů.

Pokud bude schválená změna zákona o důchodovém pojištění a zvýší se krácení předčasného důchodu, tak byste na úřadu práce (bez přiznání předčasného důchodu s odloženou výplatou) čekala na vyšší srážku. Navíc byste neměla nárok na letošní mimořádnou valorizaci. S odloženou výplatou zase budete čekat na stále stejný důchod, protože krácení předčasného důchodu bez výplaty lze odmazávat pouze výdělečnou činností a ne evidencí na úřadu práce (což má smysl pouze v případě, že je podpora vyšší než předčasný důchod).

Na nižší krácení předčasného důchodu (8,4 % výpočtového základu) se dostanete při přiznání důchodu k 26. 7. 2023. Pokud byste neměla nárok na mimořádně vysokou podporu (vyšší než by byl předčasný důchod), nevymýšlel bych žádné nesmyslné konstrukce a požádal o předčasný důchod od 26. 7. 2023.

Otázka doplněna:

Dobry den,narok na řádný důchod mám 15.7.2025.od 1.5.2023 jsem propustena z prace pro nadbytecnost.budu evidovana na úřadu prace,moho tedy požádat o předčasný důchod o jeden rok a od kdy?předem dekuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Data, ke kterým se snižuje krácení předčasného důchodu, vám spočítá kalkulačka na stránce o předčasném důchodu. Komu není rady…